Szkolenie Liderów w Piasecznie

Jak co roku w czerwcowy weekend przedstawiciele oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Pelplińskiej zgromadzili się na kolejnym Szkoleniu dla Liderów, które po raz pierwszy odbyło się w Piasecznie - najstarszym sanktuarium Maryjnym na Pomorzu.

Szkolenie rozpoczęliśmy w piątek 15 czerwca Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Antoni Bączkowski - asystent diecezjalny. Następnie po krótkim wprowadzeniu w tematykę szkolenia odbyły się zabawy integracyjne - zawiązanie wspólnoty, które poprowadziła Marta Buchowska. Później, w celu wyciszenia, udaliśmy się do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwo pokutne.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy poranną Jutrznią. Tego dnia mogliśmy też wysłuchać wykładu ks. Antoniego Bączkowskiego, którego temat brzmiał: "Lider KSM - człowiek zanurzony w życiu Kościoła". Dowiedzieliśmy się m.in., że jednym z głównych zadań lidera jest dawanie przykładu innym poprzez własne życie duchowe, modlitwę, pracę... Kolejne spotkanie poprowadził ks. Zbigniew Rutkowski - proboszcz parafii Gniew. Ukazał nam jak w bardziej przystępny sposób korzystać z Pisma Świętego, a także przedstawił nam różne metody integracji we wspólnocie.

W południe zgromadziliśmy się na wspólnej Eucharystii. Modliliśmy się o owoce naszego spotkania, a także za wszystkich członków i asystentów KSM. Tuż po obiedzie obejrzeliśmy prezentację nt. Jaki powinien być lider, którą przygotowała Grażyna Wysiecka. Naszym zadaniem było narysowanie lidera z wszystkimi przymiotami jakie powinny go charakteryzować. Po pracy w grupach i wspólnym podsumowaniu udaliśmy się do Studzienki - miejsca cudownego objawienia Maryi, gdzie wspólnie odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wieczorem czekało nas jeszcze jedno zadanie. Kolejny punkt programu dotyczył formacji w KSM-ie. Mówiliśmy o tym jak powinno wyglądać spotkanie formacyjne w naszych oddziałach, a Justyna Wołoszyn zaprezentowała nam metodę Rewizji Życia. Potem w grupach układaliśmy konspekt spotkania formacyjnego wg tej właśnie metody.

Po kolacji młodzież zebrała się na wspólnym śpiewie. Delegaci z poszczególnych oddziałów, wcześniej podzieleni na grupy, musieli zaprezentować swoje prace; m.in. odegrali pantomimy ukazując w ten sposób przypowieści O synu marnotrawnym i Miłosiernym Samarytaninie, inni przygotowali reklamę Pisma Świętego. Wieczorny czas umilił nam ks. Marek Król - misjonarz, który już od ponad 3 lat pracuje w Papui - Nowej Gwinei, a obecnie przybył na urlop do Polski wraz ze swoim parafianinem Davidem. Goście chętnie odpowiadali na pytania zadawane przez młodzież dot. m.in. warunków pracy w tym kraju. Opowiedzieli nam także o życiu i pracy w tamtejszej parafii. Dzień zakończyliśmy modlitwą wspólnotową i odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

Niedzielę rozpoczęliśmy tradycyjnie Jutrznią. Po śniadaniu udaliśmy się na Mszę Święta, a następnie po krótkim podsumowaniu młodzież udała się do domów.

W szkoleniu uczestniczyło 38 KSM-owiczów z 7 oddziałów. Zarząd Diecezjalny reprezentowały: Justyna Wołoszyn - prezes, Grażyna Wysiecka - z-ca prezesa, Marta Buchowska - delegat, a także Iwona Kosiedowska - instruktor ogólnopolski KSM. Szkolenie to nie odbyłoby się, gdyby nie ofiarność ks. Andrzeja Ossowskiego - proboszcza parafii w Piasecznie oraz pomoc tamtejszego KSM-u. Za wszelką życzliwość jaka nas tam spotkała składamy serdeczne Bóg zapłać.

Wiedza, jaką zdobyliśmy na szkoleniu bardzo ułatwi nam pracę w naszych oddziałach. Jest to jednocześnie zadanie dla nas, byśmy stali się prawdziwymi liderami w Kościele - zwłaszcza poprzez działalność w KSM-ie.

 

Aleksandra Górska
prezes oddziału KSM w Piasecznie
Justyna Wołoszyn
prezes ZD KSM DP

Rekolekcje w Dziemianach 2007

   

Drogi przyjacielu!
 

Na wstępie mego listu pozdrawiam Cię najgoręcej. Zapewne pamiętasz naszą ostatnią rozmowę o moich planach wyjazdu na rekolekcje KSM w dniach 4 - 12 lipca br. Próbowałeś mnie przekonać, że nie warto, bo to będzie stracony czas... Nawet nie wiesz jak się pomyliłeś! Żałuj, że Cię tam nie było.

Ja też na początku byłem trochę sceptycznie nastawiony do tego wyjazdu, pogoda była taka sobie, jednak bardzo miła atmosfera i ludzie, których tam poznałem (a było nas 60 osób z 11 parafii) sprawili, że szybko zmieniłem zdanie. Byłem po raz pierwszy na rekolekcjach KSM, chociaż było to już 16 spotkanie w Dziemianach. Na początku myślałem, że będzie trochę tak jak na innych biwakach czy koloniach, ale każdy dzień był dobrze zorganizowany i szybko przywykłem do stałych punktów programu.

Zaczęło się dosyć ostro. Poranna musztra wojskowa dawała wycisk, ale poprawiała humor. Pośród stałych punktów bardzo polubiłem wspólnotowe modlitwy. Wiesz, to zupełnie inne, dziwne, ale naprawdę wciągające doświadczenie, gdy modliliśmy się razem poranną modlitwą brewiarzową - Jutrznią. Wspólny śpiew i gra na gitarze podczas codziennej Mszy św. oraz popołudniowa nauka śpiewu wzbudziły we mnie chęć większego zaangażowania się. Nawet sam nie wiem kiedy zacząłem klaskać i śpiewać, a sam przecież najlepiej wiesz, że nie mam zdolności muzycznych. Niesamowite było to, gdy po Mszy św. w niedzielę wszyscy wyszliśmy przed kościół i tam uczyliśmy dzieci z parafii (i nie tylko) piosenek. To już niby taki zwyczaj, że młodzież KSM-u będącą na rekolekcjach dzieli się swą radością z innymi. Bardzo mi się to podobało, gdyż ważne były nie tylko słowa, ale także gesty. Zresztą sam Ci pokażę, bo nauczyłem się kilku piosenek grać na gitarze.

Byłbym zapomniał o najważniejszym, przecież te rekolekcje miały swój temat - "7 grzechów głównych". Każdego dnia omawialiśmy jeden z nich. Muszę przyznać, że przy niektórych zrobiło mi się głupio, bo chyba mam sobie wiele do zarzucenia. Nie wiem, czy uświadomiłbym to sobie, gdyby nie praca w grupach (bo każdy z nas był do jednej przydzielony) pod "dowództwem" naszych zastępowych. Fajnie, że oprócz wykładu mieliśmy możliwość samodzielnego wykazania swojej wiedzy, ale także zdolności i umiejętności poprzez różne zadania, które nam powierzano, i które były niejako podsumowaniem całodniowej formacji. Przygotowywaliśmy więc scenki, malowaliśmy plakaty, a nawet układaliśmy piosenki.

Najbardziej fascynującym punktem programu było dla mnie "100 pytań do... ". Nasi zastępowi przygotowali wcześniej specjalną skrzynkę do której mogliśmy (anonimowo) wrzucać rożne prośby, propozycje i pytania. Na początku nie było wiele pytań. Ja też zdałem sobie sprawę, że nad wieloma rzeczami w naszej wierze wcześniej się nie zastanawiałem - a teraz miałem okazję, żeby rozwiać pewne wątpliwości. Żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi.

Chciałbym Ci się też czymś pochwalić... Podczas rekolekcji udało mi się zabłysnąć w Quizie wiedzy religijnej. Moja grupa nie zajęła w prawdzie pierwszego miejsca, ale była niezła zabawa. Odpowiadaliśmy na pytania z dziedzin takich jak: Pismo Święte, Jan Paweł II i in. Chyba jednak najtrudniejsze okazały się pytania z wiedzy o KSM. Bardzo podobało mi się też to, że na zasadzie kto pierwszy ten lepszy szukaliśmy określonych fragmentów w Piśmie św. Chyba musze jeszcze trochę popracować nad moją znajomością ksiąg Pisma św.

Jedynym minusem tych rekolekcji była pogoda. Prawie codziennie padał deszcz, ale chociaż niebo było zachmurzone u nas zawsze panowała radosna atmosfera. Myślałem, że właśnie przez ten deszcz będą nici ze sportu, ale rozczarowałem się - kadra zorganizowała nam turniej sportowy. Bawiłem się chyba nawet lepiej niż na naszych szkolnych zawodach. Mieliśmy także możliwość gry w piłkę siatkową, koszykową i nożną. Nie wiedziałem, że KSM-owiczki tak dobrze grają w nogę! Wszystko to dzięki życzliwości pani dyrektor, która udostępniła nam salę gimnastyczną; zmówiłem za nią "zdrowaśkę".

Kadra zawsze miała jakieś asy w rękawie. Jednego dnia, a raczej wieczoru, zorganizowali nam bieg patrolowy. Każda grupa dostała (tylko) jedną latarkę i mapę na której były zaznaczone różne punkty kontrolne, które musieliśmy znaleźć oraz przy każdym wykonać odpowiednie zadania. Nawet nie wiesz ile było przy tym emocji. Po tej nocnej wyprawie spałem jak zabity, a pobudka następnego dnia była jak zwykle - o 7.30. Jakoś daliśmy radę!

Muszę Ci także opowiedzieć o pewnym "eksperymencie". Od pierwszego dnia rekolekcji nie mogłem pojąć jednej kwestii... Zastępowi kazali każdemu z nas wybrać kamień, który przez te kilka dni musieliśmy wszędzie nosić (nawet do kościoła!). Na czas rekolekcji nazwaliśmy, te kamienie, swoimi "przyjaciółmi". Był nawet specjalny czas, kiedy musieliśmy je jakoś ładnie przyozdobić, niektórzy nawet nadali imiona... Muszę się przyznać, że po kilku dniach nawet się do niego przywiązałem. Myślałem, że będzie fajną pamiątka z rekolekcji... Dopiero ostatniego dnia powiedziano nam jaki był cel tego "eksperymentu".

Ostatni dzień naszych rekolekcji był niesamowity... Wieczorem odbyła się potupajka. Pewnie zastanawiasz się co to jest. Ja też na początku nie wiedziałem, co kryje się pod tą nazwą. To (tradycyjnie organizowana na zakończenie rekolekcji) dyskoteka. I powiem Ci szczerze, że można się czadowo bawić bez alkoholu. Po potupajce, było także coś dla ducha... Udaliśmy się do kościoła na adorację Najświętszego Sakramentu. W kościele było ciemno, tylko Pan Jezus był oświetlony. Naprawdę wzruszyłem się podczas tego nabożeństwa, które było niejako podsumowaniem naszych rekolekcji. Wtedy to właśnie wyjaśniono nam sprawę z tymi kamieniami... Okazało się, że kamienie symbolizują nasz największy grzech. I wtedy dopiero zrozumiałem, że z grzechem to faktycznie bywa jak z tymi kamieniami. Najpierw podchodzimy do niego sceptycznie, odrzucamy go i myślimy sobie: "po co właściwie to jest?". Jednak łatwo można się oswoić, przyzwyczaić, a nawet polubić grzech. Na przykładzie tego eksperymentu zrozumiałem jak ważne jest życie w stanie łaski uświęcającej. Podam Ci przykład... Jednego dnia byliśmy we Wielu, nie wiem czy wiesz, ale wzdłuż leśnych dróżek jest tam piękna kalwaria. Przygotowaliśmy wcześniej rozważania Drogi Krzyżowej, aby pełniej zaangażować się w to nabożeństwo. Oczywiście każdy z nas miał przy sobie swój kamień. Jeden mój kolega (pewnie chciał się trochę popisać) wybrał sobie bardzo bardzo duży kamień, bardzo duży i ciężki. Było mu trochę trudno tak z tym kamieniem chodzić po lesie, i tak sobie myślę, że gdyby nie nasza pomoc (no bo pomagaliśmy mu potem nieść ten kamień), to pewnie nie wytrwałby do końca, a przecież nie mógł (i nie chciał) go zostawić. Tak też jest w naszym życiu, że grzech odbiera nam to co najpiękniejsze - radość życia, ale nie potrafimy go porzucić.

No dobrze, ale powracam do sedna sprawy... Podczas adoracji pod ołtarzem ułożone było ze świeczek duże serce, do którego prowadziły wycięte z papieru stopy. W sercu tym była umieszczona fioletowa stuła - symbol sakramentu pokuty. Każdy z nas, idąc śladem tych stóp klękał w sercu zostawiając tam swój grzech - czyli właśnie ten kamień do którego tak bardzo byliśmy przywiązani. Nie da się słowami opisać tego wszystkiego. Ale wierz mi, że było to niesamowite przeżycie, poczułem Boga w sercu, Jego moc, siłę i chęć przemiany swego życia!!!

Chyba coś we mnie pękło przyjacielu, chcę się zmienić. I chcę tam kiedyś znowu wrócić... ale nie sam. Może wybierzesz się tam ze mną? Zobaczysz, naprawdę warto.

Twój oddany przyjaciel
Angelus


 

W rekolekcjach wzięło udział 60 osób z następujących parafii: Czersk, Dziemiany, Gniew, Goręczyno, Lipusz, Łąg, Nowe, Pinczyn, Pruszcz, Swarożyn, Wiele.

 

Podczas rekolekcji posługę sprawowali: ks. Michał Stępnik oraz ks. Łukasz Benkowski; członkowie Zarządu Diecezjalnego: Justyna Wołoszyn - prezes, Marta Buchowska - delegat, Łukasz Kempiński - skarbnik; klerycy WSD: Damian Breigmann, Piotr Pruski oraz dk. Tomasz Syldatk, a także Iwona Kosiedowska i Iwona Cybula. Gotowała nam niezastąpiona p. Krystyna Mrozińska z Przysierska.

 

Zarząd Diecezjalny serdecznie dziękuje ks. prob. Józefowi Emplowi za gościnność, członkom oddziału KSM Dziemiany oraz ks. asystentowi Łukaszowi Benkowskiemu za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu tegorocznych rekolekcji.

XI Diecezjalda Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Brusach

26 maja br. po raz jedenasty odbyła się Diecezjada Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Pelplińskiej. Do rywalizacji o puchar diecezjalnych zawodów sportowych przystąpili reprezentanci 15 oddziałów KSM, którzy tego słonecznego dnia zjechali do Brus z różnych zakątków naszej diecezji. Zarząd Diecezjalny reprezentowały: Justyna Wołoszyn - prezes oraz Marta Buchowska - delegat.

Spotkanie rozpoczęliśmy się o godz. 10.00 wspólną Eucharystią, którą koncelebrowali, przybyli wraz ze swoimi podopiecznymi, księża asystenci; a przewodniczył ks. Antoni Bączkowski - asystent diecezjalny. Podczas Mszy św. zgromadzonych przywitał ks. prał. Zdzisław Wyrwicki - proboszcz parafii Brusy. To właśnie dzięki gościnności i otwartemu sercu ks. prałata mogliśmy tego dnia stanąć do rywalizacji w tej przepięknej kaszubskiej miejscowości.

Następnie ok. godz. 11.00, posileni duchowo, pełni entuzjazmu i woli walki, udaliśmy się na stadion sportowy, gdzie miało miejsce uroczyste rozpoczęcie zawodów. Każdy KSM-owicz biorący udział w rywalizacji zdobywał punkty dla swojej drużyny, co było bardzo ważne w klasyfikacji generalnej i walce o najwyższe trofeum potyczek sportowych - przechodni puchar KSM. Tylko drużyna, która w kolejnych trzech latach zdobędzie najwięcej punktów zatrzymuje puchar. Do tej pory udało się to tylko KSM-owiczom z Lipusza, a ubiegłoroczni zwycięzcy i gospodarze spotkania wcale nie mieli ochoty oddać tego zaszczytnego trofeum.

Przystąpiliśmy więc do rywalizacji. Zawodnikom wiernie kibicowali przybyli wraz z nimi do Brus członkowie i sympatycy KSM. Jako pierwsze odbyły się wyścigi na dystansie 100 m. Najszybsi okazali się: Justyna Wełmińska (Starogard Gd., par. NSPJ) oraz Sylwester Rafiński (Brusy). Na dystansie 400 m najwyższe miejsca zdobyli: Alicja Myszker (Starogard Gd., [par.NSPJ) i Wiktor Leszczyński (Chmielno). 800 m najszybciej pokonała Anna Datta (Dziemiany), a 1000 m - Andrzej Piepiórka (Chmielno). W konkurencji pchnięcie kulą (dla dziewcząt 3 kg, dla chłopców 5 kg) zwyciężyli: Marietta Kostuch (Chmielno) oraz Adrian Dąbrowski (Lipusz). W skoku w dal największe laury przypadły Annie Datta (Dziemiany) oraz Krystianowi Kosińskiemu (Starogard Gd., par. Chrystusa Króla Wszechświata).

Jednak najbardziej emocjonujące okazały się potyczki drużynowe. Do tych konkurencji każda z drużyn wytypowała 6 reprezentantów. W przeciąganiu liny najsilniejsi okazali się KSM-owicze z Chmielna. Niezwykle zacięte były także rozgrywki piłki siatkowej. W meczu finałowym I miejsce wywalczyli KSM-owicze z Pinczyna, pokonując gospodarzy spotkania - KSM Brusy.

Po bardzo długiej i niezwykle zaciętej rywalizacji, po podliczeniu wszystkich punktów miało miejsce ogłoszenie wyników. Wręczone zostały dyplomy dla najlepszej trójki zawodników w każdej konkurencji, a nagrody indywidualne otrzymały osoby, które zdobyły najwięcej punktów dla swoich drużyn. A byli to: Natalia Grabska z Czerska (29 pkt.), Wiktor Leszczyński z Chmielna (29 pkt.) oraz Krystian Kosiński ze Starogardu Gd., par. Chrystusa Króla Wszechświata (28 pkt.).

Natomiast w klasyfikacji generalnej najwięcej punktów, bo aż 133, zdobyli reprezentanci Pinczyna, II miejsce i 111 pkt.- Starogard Gd. (par. Chrystusa Króla Wszechświata), III - Chmielno, 105 pkt.. Kapitanowie tych drużyn na podium odebrali zaszczytne medale zawodów sportowych, a zwycięscy - upragniony puchar. W zawodach brali także udział KSM-owicze z: Czerska, Dziemian, Gniewu, Goręczyna, Kościerzyny, Lęborka (par. NMP Królowej Polski), Lipusza, Piaseczna, Skarszew, Starogardu Gd. (par. NSPJ), Zwartowa oraz Brus. Każda drużyna otrzymała dyplomy oraz nagrody w postaci piłek przygotowane przez Zarząd Diecezjalny.

Za rok kolejna Diecezjada. Już teraz zachęcamy do udziału wszystkich KSM-owiczów. Za podjęty trud organizacji tegorocznego spotkania Zarząd Diecezjalny serdecznie dziękuje ks. proboszczowi Zdzisławowi Wyrwickiemu, ks. wikariuszowi Łukaszowi Jerkiewiczowi - asystentowi oddziału oraz KSM-owiczom z Brus. Dziękujemy za gościnność, smaczny posiłek i wszystkie starania podjęte w celu przeprowadzenia XI Diecezjady. Do zobaczenia za rok!

Rada Diecezjalna 2007

Tegoroczna Rada Diecezjalna Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży odbyła się w Pelplinie w dn. 20 - 22 kwietnia. Uczestniczyło w niej 43 KSM-owiczów reprezentujących 26 oddziałów i kół KSM z Diecezji Pelplińskiej.

    Tegoroczna Rada Diecezjalna Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży odbyła się w Pelplinie w dn. 20 - 22 kwietnia. Uczestniczyło w niej 43 KSM-owiczów reprezentujących 26 oddziałów i kół KSM z Diecezji Pelplińskiej.

 

    Spotkanie rozpoczęliśmy w piątek odśpiewaniem hymnu KSM oraz przywitaniem zgromadzonych przez Ks. Antoniego Bączkowskiego - Asystenta Diecezjalnego oraz Justynę Wołoszyn - prezesa Zarządu Diecezjalnego. Następnie udaliśmy się na Mszę Świętą do kościoła Bożego Ciała, a potem w Auli Magna Wyższego Seminarium Duchownego obejrzeliśmy monodram pt. Szepty Pana Boga na podstawie poezji ks. Janusza Stanisława Pasierba, w ramach XII Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego.

 

    Po kolacji Marta Buchowska- członek delegat Zarządu Diecezjalnego, przedstawiła sprawozdanie z Ogólnopolskiej Sesji Zarządów Diecezjalnych, która odbyła się w Konstancinie - Jeziornej w lutym br. Tego dnia odbyły się również spotkania w okręgach, podczas których podzieliliśmy się zdobytymi doświadczeniami i podjętymi przedsięwzięciami w poszczególnych oddziałach.

 

    W sobotę rano wspólnie uczestniczyliśmy w Eucharystii w kaplicy pw. św. Józefa. Podczas kolejnego punktu programu Ks. Antoni Bączkowski wprowadził nas w przygotowania do peregrynacji relikwii bł. Karoliny Kózkówny z okazji 15-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Pelplińskiej. Po krótkiej przerwie kl. Piotr Pruski przedstawił nam cele oraz główne założenia 7-letniego Ogólnopolskiego Programu Formacyjnego KSM. Po obiedzie odbyło się kolejne spotkanie w grupach podczas którego zagłębialiśmy się nad słowami Ojca Świętego Benedykta, które skierował do młodych na XXII ŚDM. W ramach tego spotkania przygotowywaliśmy krótkie scenki oraz plakaty reklamujące myśli przewodnie orędzia.

 

    Wieczorem skarbnik Zarządu Diecezjalnego - Łukasz Kempiński przedstawił nam różne sposoby pozyskiwania dofinansowań. Dzień zakończyliśmy wspólną modlitwą i Apelem Jasnogórskim.

 

    W niedzielę, na zakończenie, spotkaliśmy się jeszcze raz, aby wspólnie podsumować Radę Diecezjalnš, po czym udaliśmy się na Mszę Świętą do Bazyliki katedralnej. Niestety  wszystko, co dobre szybko się kończy! Pełni zapału i energii rozjechaliśmy się do domów, aby realizować plany, które zrodziły się podczas spotkania. Na ile Rada była owocna? Zobaczymy. A tymczasem czekamy na kolejne spotkanie KSM-owiczów, które odbędzie się już w maju, serdecznie zapraszamy.

Natalia Frankowska
Justyna Wołoszyn

Rodzina Bogiem silna... czyli Rekolekcje Zimowe Kamienica 2007

Jak zwykle podczas rekolekcji KSM praca formacyjna odbywała się w małych grupach. Podczas kolejnych dni zgłębialiśmy relacje braterskie, synowskie i rodzicielskie. Podsumowaniem tematu dni były przygotowywane przez uczestników scenki, plakaty oraz teksty modlitw, które pozwoliły także podzielić się swoimi umiejętnościami i talentami.

    Tegoroczne, piętnaste już rekolekcje zimowe Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Pelplińskiej odbyły się w Kamienicy Szlacheckiej, parafia Wygoda, w dniach od 16 do 20 lutego 2007. W tym roku rozważaliśmy temat Rodzina Bogiem silna.

    W Kamienicy Szlacheckiej gościliśmy już po raz czwarty, chociaż po 10 latach przerwy. Na zaproszenie skierowane do młodzieży odpowiedziało 114 osób z diecezji pelplińskiej i archidiecezji gdańskiej. Najliczniejsza, 16. osobowa grupa przybyła z nowopowstałego oddziału KSM w Swarożynie.

    Jak zwykle podczas rekolekcji KSM praca formacyjna odbywała się w małych grupach. Podczas kolejnych dni zgłębialiśmy relacje braterskie, synowskie i rodzicielskie. Podsumowaniem tematu dni były przygotowywane przez uczestników scenki, plakaty oraz teksty modlitw, które pozwoliły także podzielić się swoimi umiejętnościami i talentami.

    Na stałe w program rekolekcji wpisane są takie punkty, jak: nabożeństwo pokutne, modlitwa brewiarzowa oraz codzienna Eucharystia.

    Podczas zajęć popołudniowych mogliśmy uczestniczyć w pokazie pierwszej pomocy przygotowanym przez kleryków WSD oraz w pielgrzymce różańcowej szlakiem przydrożnych krzyży i kapliczek, których na terenie parafii jest blisko 100 (my odwiedziliśmy 5 z nich). Spotkaliśmy się również z psychologiem, panem Tadeuszem Zieliński, z którym rozmawialiśmy na temat zagrożeń, z którymi coraz częściej spotykają się młodzi ludzie, takimi jak alkoholizm, narkomania, przemoc.

    Wspaniałym świadectwem chrześcijańskiego, życia rodzinnego było niedzielne spotkanie z rodzinami KSM-owskimi. Odwiedziło nas 5 rodzin: Katarzyna i Sławomir Butowscy z Grzesiem, Anią i Zosią; Danuta i Kazimierz Klein z Dominikiem; Stella i Krzysztof Łyczko z Anią i Agatką; Małgorzata i Sławomir Szulca z Martą; Dorota i Wiesław Wica z Dawidem i Krzysiem. Nasi goście podzielili się z nami swoimi wspomnieniami z uczestnictwa w rekolekcjach KSM-u oraz opowiedzieli o budowaniu wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej opartej na wartościach wyniesionych z pracy w Katolicki Stowarzyszeniu Młodzieży.

    Te rekolekcje były dla nas czasem szczególnym. Wspaniałym przygotowaniem do przeżycia Wielkiego Postu i radości świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Pomogły nam lepiej zrozumieć nasze obowišzki i zadania, które pełnimy w rodzinie obecnie oraz te, które czekają na nas w przyszłości.

    Pomogli nam dobrze przeżyć ten święty czas: ks. Antoni Bączkowski - Asystent Diecezjalny KSM, ks. Łukasz Pałubicki - asystent oddziału KSM w Lipuszu, siostra Violeta Nica, członkowie Zarządu Diecezjalnego KSM: Justyna Wołoszyn, Grażyna Wysiecka, Marta Buchowska, Łukasz Kempiński, klerycy WSD w Pelplinie: Tomasz Syldatk, Piotr Pruski, Robert Kierbic, a także: Barbara Brzezińska, Joanna Gołębiewska, Iwona Kosiedowska i Małgorzata Szulca.

    Możliwość zorganizowania rekolekcji w Kamienicy Szlacheckiej zawdzięczamy otwartości Pani dyrektor tamtejszego Zespołu Kształcenia i Wychowania - Bernadecie Kucyk oraz proboszcza parafii Wygoda - ks. kanonika Bogdana Drozdowskiego. Nieoceniona jest również pomoc członków oddziału KSM w Wygodzie wraz z asystentem ks. Łukaszem Pierowiczem.

    Każdego kto nie był na rekolekcjach, zachęcamy do uczestnictwa. Warto spróbować, bo może to być wspaniała lekcja życia, nie tylko rodzinnego.

Rekolekcje formacyjne dla asystentów 2006

W dniach 27 do 30 listopada 2006 r. w Konstancinie-Jeziorna k/ Warszawy odbyły się rekolekcje formacyjne dla diecezjalnych asystentów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Księża asystenci przybyli z 30 diecezji Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Polsce. Ćwiczeniom duchowym przewodniczył bp Henryk Tomasik, który z ramienia Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję opiekuna Stowarzyszenia. Rozważania rekolekcyjne były skupione wokół słów Jana Pawła II wypowiedzianych w Warszawie, podczas jednej z pierwszych pielgrzymek do Ojczyzny: "Ze szczególna pokorą, ale i ze szczególnym przekonaniem wypada mi głosić Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Jakież to wielkie zadanie."(Z homilii w czasie Mszy św. odprawionej na placu Zwycięstwa, Warszawa 2 czerwca1979 r.) Tematem wiodącym w pierwszym dniu zmagań duchowych było przypatrywanie się powołaniu, jakie otrzymaliśmy od Jezusa Chrystusa, naszego Mistrza i Pana, w kontekście współczesnych potrzeb młodych zrzeszonych w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży w skali całego kraju. Główny akcent rozważań został położony na powołaniu realizowanym we wspólnocie, w której najbardziej oddziaływującym elementem jest świadectwo, postawa kapłana, jako świadka Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Temat rozważań znalazł zastosowanie praktyczne w dyskusji pomiędzy asystentami kościelnymi, którzy uwzględniając swoje doświadczenia zastanawiali się nad sposobem pogłębienia współpracy z Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a także z zarządami diecezjalnymi i kierownictwami oddziałów i kół stowarzyszenia we własnych diecezjach. Podkreślono potrzebę organizowania szkoleń formacyjnych i organizacyjnych dla młodych, którzy podejmują posługę na wszystkich szczeblach władzy sprawowanej w ramach organizacji.

Drugi dzień rekolekcji kapłańskich skupiony był na sakralnym wymiarze powołania realizowanego w świątyni, jako miejscu doświadczania obecności Boga i doświadczeniu Jego zbawczego działania w nas samych i przez nas w naszym otoczeniu. Słowo Boże z porannej Jutrzni i Modlitwy Południowej Liturgii Godzin stało się inspiracją do omówienia w formie pracy w grupach charakterystyki księdza asystenta Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W podsumowaniu pracy w grupach został przedstawiony obraz asystenta, który poprzez autentyczne zaangażowanie ma ukazywać wizerunek Chrystusa, wychodzącego naprzeciw problemom i trudnym sytuacjom ludzi młodych. Aby być czytelnym znakiem miłości Boga do człowieka, należy trwać nieprzerwanie w miłości Chrystusa. Biskup Henryk w homilii zaakcentował potrzebę pielęgnowania duchowości eucharystycznej, która stanowi źródło i szczyt życia prawdziwie chrześcijańskiego.

Jako zastosowanie treści ewangelicznych uczestnicy rekolekcji przestudiowali zagadnienie: "Program formacji duchowej i działań KSM-u w świetle programu duszpasterskiego 2006/2007 Episkopatu Polski." Gruntowna analiza problemu wykazała, iż program formacyjny KSM-u i jego realizacja są zgodne z wytycznymi Episkopatu Polski.

Trzeci dzień ćwiczeń duchowych koncentrował się na Tajemnicy Ducha Świętego, Który wyzwala prawdę, miłość i daje moc świadectwa. Asystenci dzielili się doświadczeniami z zakresu wpływu KSM-u na rówieśnicze środowiska młodzieżowe przez organizowanie różnych form ewangelizacji młodych. Najbardziej uwidoczniły się peregrynacja relikwii Bł. Karoliny Kózkówny w diecezjach, a także procesja z relikwiami Świętych, czczonych w danym środowisku w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych. Mocą Ducha Świętego dokonywało się także nawrócenie i pojednanie z Bogiem i bliźnimi. Rekolekcje kapłańskie organizowanie dla asystentów kościelnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ubogaciły wewnętrznie i umocniły w potrzebie bardziej zdecydowanej realizacji powołania kapłańskiego ze szczególnym zaakcentowaniem przygotowania ludzi młodych do apostolstwa wspólnotowego, choć zadanie jest bardzo trudne.

Ks. Marek Chomiuk
Diecezjalny Asystent KSM
Diecezji Siedleckiej

Rekolekcje zimowe Lipusz 2008

    To niesamowite jak wielka radość panuje w sercach ludzi podążających za Chrystusem! Przekonali się o tym również uczestnicy rekolekcji zimowych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Pelplińskiej, którzy w dniach 11 - 15 stycznia 2008 roku spotkali się w Lipuszu, aby rozważać temat, a zarazem hasło programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce – „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Rekolekcje zorganizował Zarząd Diecezjalny naszej diecezji na czele z Prezes Justyną Wołoszyn i Ks. Asystentem diecezjalnym Antonim Bączkowskim. Pomocą służyli klerycy WSD i wolontariusze.   

    To niesamowite jak wielka radość panuje w sercach ludzi podążających za Chrystusem! Przekonali się o tym również uczestnicy rekolekcji zimowych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Pelplińskiej, którzy w dniach 11 - 15 stycznia 2008 roku spotkali się w Lipuszu, aby rozważać temat, a zarazem hasło programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce – „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Rekolekcje zorganizował Zarząd Diecezjalny naszej diecezji na czele z Prezes Justyną Wołoszyn i Ks. Asystentem diecezjalnym Antonim Bączkowskim. Pomocą służyli klerycy WSD i wolontariusze.    

            Do tej pięknej, kaszubskiej miejscowości położonej w powiecie kościerskim przybyło 116 uczestników z 24 parafii Diecezji Pelplińskiej, po raz kolejny swoją obecnością zaszczyciła nas także młodzież Archidiecezji Gdańskiej mieszkająca na Półwyspie Helskim przybyła wraz z s. Violetą Nicą – elżbietanką.                                                                                                                                    

 Podczas rekolekcji zastanawialiśmy się jak stać się uczniami Chrystusa we współczesnym świecie: w rodzinie, szkole, pracy, życiu społecznym.

 Pierwszego dnia rozmawialiśmy o powołaniu: o tym co jest dla nas ważne w życiu, co daje nam to, że jesteśmy ludźmi wiary. To wspaniałe, że każdy z nas posiada wiele talentów - ,,ziarenek”, które są darem od Pana Boga - jednak nie możemy zapominać o ciągłym rozwijaniu i pielęgnowaniu ich. Czas rekolekcji jest wspaniałą okazją, by podzielić się tymi talentami z członkami wspólnoty - dlatego nie zabrakło gry na gitarze, śpiewu, a jeden z uczestników przygotował pokaz sztuk magicznych. Jednak by ziarno przyniosło owoc potrzeba wiele czasu... Aby uświadomić sobie ile wysiłku i poświęcenia wymaga pielęgnacja i rozwój naszych talentów każdy z nas otrzymał ziarenko – symbol talentu, które należy zasiać. Ciekawe czy dobrze wywiążemy się z tego zadania i co wyrośnie z naszych ziarenek.

Ten dzień przyniósł nam sporo niespodzianek. Jedną z nich był punkt programu pt. „Moja mała Ojczyzna”. Panie Katarzyna Butowska i Teresa Wejer – nauczycielki języka kaszubskiego z Kamienicy Szlacheckiej, gdzie w ubiegłym roku gościliśmy podczas rekolekcji zimowych, uczyły nas języka kaszubskiego. Chociaż wielu z nas wywodzi się z Kaszub, to jednak dla części rekolektantów nauka języka kaszubskiego była czymś zupełnie nowym. Usłyszeliśmy legendy o powstaniu tego regionu, uczyliśmy się także śpiewać i tańczyć. Dużo emocji wzbudziła nauka gry na burczybasie i diabelskich skrzypcach – każdy z nas mógł na moment spróbować gry na tych instrumentach.  Oprócz zdobycia nowych umiejętności nauka języka kaszubskiego przysporzyła nam wiele radości. Może niektórzy odkryli nowe talenty?

Aby nieco bardziej zapoznać się z pięknem kaszubskiego krajobrazu w niedzielne popołudnie wyruszyliśmy na spacer ścieżką edukacyjną, położoną na terenie leśnictwa Płociczno.

Po tej lekcji w terenie i obserwacji przyrody udaliśmy się do szkoły na spotkanie w grupach. Tego dnia tematem naszej pracy było poznanie Jezusa. Prawdziwy uczeń zna swego Mistrza i pilnie wypełnia Jego przykazania. Rozmawialiśmy o naszych relacjach z Bogiem i spotkaniach z Nim. Podsumowaniem tego dnia był głęboko wszystkim zapadający w sercu  film pt. ,,Szkoła uczuć”.

            Następnego dnia mówiliśmy o naśladowaniu Chrystusa. Rozmawialiśmy o przykładach Jego naśladowców we współczesnym świecie. Wzorami do naśladowania niewątpliwie są dla nas bł. Karoliny Kózkówna oraz św. Stanisław Kostka - Patronowie Stowarzyszenia, którzy mimo młodego wieku wykazali się odwagą w naśladowaniu Chrystusa. Olbrzymie wrażenie wywarła na nas postać siedmioletniej Antonietty Meo, która mimo kalectwa i młodego wieku wykazała się ogromną heroicznością i oddaniem Panu Bogu. Świadectwem tego jest zbiór listów pisanych przez tę kilkuletnią dziewczynkę do Jezusa i Mamusi - bo tak nazywała Najświętszą Maryję Pannę. Antonietta już niedługo będzie najmłodszą błogosławioną w historii Kościoła. Dzięki tym przykładom uświadomiliśmy sobie, że święci są wokół nas i że nas także Chrystus zaprasza dzisiaj do tego, byśmy kroczyli Jego ścieżkami. Podsumowaniem tych rozważań było przygotowanie prezentacji: każda grupa musiała ukazać portret współczesnego świętego.

            Wśród chwil radości i wzruszeń, które towarzyszyły podczas tych rekolekcji nie zabrakło czasu na modlitwę. Każdego dnia gromadziliśmy się razem na modlitwie, by poznawać naukę Pana Jezusa. Jednak najważniejszym punktem każdego dnia była wspólna Eucharystia, która dawała nam siły do podejmowania tych trudnych tematów.

            Poniedziałek był ostatnim dniem naszych rekolekcyjnych rozważań. Już tradycyjnie zakończyliśmy go wspólną  zabawą - „potupajką”. Po tej zabawie zgromadziliśmy się na modlitwie wieczornej. Był to czas podsumowań tego o czym mówiliśmy podczas tych rekolekcji; a jednocześnie moment, aby każdy z nas mógł podjąć postanowienia i odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób chce być lepszym uczniem Chrystusa? Popłynęło wiele łez...    

            Wtorkowy poranek upłynął na pożegnaniach i podziękowaniach. Szczególne wyrazy podziękowania za życzliwość oraz pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu rekolekcji złożyliśmy na ręce ks. kanonika Jana Ostrowskiego – proboszcza parafii Lipusz i p. Andrzeja Hoppe – dyrektora szkoły, oraz p. Mirosława Ebertowskiego – wójta gminy Lipusz. Nasze spotkanie nie byłoby możliwe, gdyby nie uprzejmość wielu ludzi, za którą serdecznie dziękujemy!

Podczas rekolekcji posługę sprawowali: ks. Antoni Bączkowski – Asystent Diecezjalny; s.Violeta Nica – elżbietanka, członkowie Zarządu Diecezjalnego: Justyna Wołoszyn – prezes, Marta Buchowska – delegat, Łukasz Kempiński – skarbnik; klerycy WSD: Damian Lampka, Piotr Pruski, Przemysław Rezmer oraz dk. Damian Kajfasz, a także Joanna Lokś i Małgorzata Wałaszewska.

            Spotkanie w Lipuszu dobiegło końca. Wymienialiśmy się adresami i numerami telefonów obiecując, że wspólnie spotkamy się podczas rekolekcji letnich. Jednak mimo żalu rozstania powróciliśmy do domów wewnętrznie rozradowani, ze świadomością, że najpierw trzeba się stać uczniem Jezusa, by następnie być Jego apostołem. Niech ziarenka, które otrzymaliśmy na tych rekolekcjach przyniosą owoc....

 

 

Marta Buchowska – delegat ZD

Justyna Wołoszyn – prezes ZD

 

Szkolenie Liderów 2008

 
W dniach 20-22 czerwca 2008 roku w Pelplinie odbyło się Szkolenie Liderów. Głównym celem tych szkoleń jest wykształcenie grupy młodych osób, które w przyszłości będą prowadziły szkolenia, warsztaty, oraz pomagały podczas  rekolekcji letnich i zimowych. Szkolenie takie pozwala uporządkować wiedzę, rozwinąć umiejętności, spowodować lepszą organizację pracy, podział zadań oraz współpracę z innymi.

 

 

          W dniach 20-22 czerwca 2008 roku w Pelplinie odbyło się Szkolenie Liderów. Głównym celem tych szkoleń jest wykształcenie grupy młodych osób, które w przyszłości będą prowadziły szkolenia, warsztaty, oraz pomagały podczas  rekolekcji letnich i zimowych. Szkolenie takie pozwala uporządkować wiedzę, rozwinąć umiejętności, spowodować lepszą organizację pracy, podział zadań oraz współpracę z innymi. W Pelplinie odbył się drugi z trzech stopni szkolenia, po którym młodzi liderzy będą mogli wziąć udział w Szkoleniu Ogólnopolskim i dzięki temu uzyskać stopień Instruktora Ogólnopolskiego KSM.

 

            W piątek 20 czerwca miało miejsce rozpoczęcie szkolenia i przywitanie wszystkich uczestników przez Panią Prezes Justynę Wołoszyn. Ponadto Zarząd Diecezjalny reprezentowali: Grażyna Wysiecka – Z-ca Prezesa, Marta Buchowska- Członek Delegat oraz Łukasz Kempiński- Skarbnik. Centralnym i stałym punktem każdego szkolenia jest Msza Święta, na którą udaliśmy się do Kościoła Bożego Ciała, a po niej uczestniczyliśmy w punkcie programu przygotowanym przez Grażynę Wysiecką- Ja jako lider. Planowanie własnego rozwoju. Dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim i modlitwami wieczornymi.

 

Sobotni dzień od rana dostarczał nam wielu wrażeń i emocji. Nasze zaproszenie przyjęła Siostra Katarzyna Mierzejewska z Kartuz – Siostra ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo, która poprowadziła spotkanie na temat Doskonałymi bądźcie jak Ojciec wasz jest doskonały. Troska o doskonałość własną i bliźnich. Ponadto dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat Zgromadzenia, w którym jest obecnie s. Kasia. Po obiedzie natomiast próbowaliśmy swoich sił podczas kolejnego punktu, kiedy to podzieleni na grupy pracowaliśmy nad konspektem spotkania KSM, posługując się przy tym Metodą Rewizji Życia. Dzięki tej metodzie będziemy mogli sami prowadzić spotkania w swoich oddziałach.

 

Przerywnikiem podczas  intensywnego myślenia był spacer na Górę Jana Pawła II, a tam modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po powrocie do ośrodka czekała na nas już               S. Millena Banach z Gniewa, która przeplatając teorię z zabawami pokazała jaki powinien być lider i jakie musi on posiadać cechy. Każdy z nas ma różne talenty, które powinien przez całe życie odkrywać i rozwijać, a dzięki nim staniemy się prawdziwymi i dobrymi liderami w swoich środowiskach KSM- owskich. Ciekawym punktem był dla nas również konkurs wiedzy o naszym patronie Świętym Stanisławie Kostce.

 

Dzień upłynął nam bardzo intensywnie, a na zakończenie spotkaliśmy się wszyscy na pogodnym wieczorze. Uczyliśmy się w jaki sposób integrować grupę i jakie zabawy wykorzystywać podczas naszych spotkań w oddziałach, aby były one bardziej ciekawe.

 

           Dzień zakończył się modlitwą wieczorną, w ramach której rozważaliśmy  fragment z Pisma Świętego posługując się przy tym jedną z metod biblijnych- Metodą Vastersa. Pracując tą metodą, pytamy jaki był sens słów Pisma Św. dla ówczesnych ludzi, i co te słowa oznaczają dzisiaj oraz do jakiego działania wzywają obecnie.

            Ostatni niedzielny dzień zakończyliśmy uroczystą Mszą Święta w Katedrze. Był to dzień pożegnań. Każde szkolenie KSM posiada swój specyficzny program oraz niezwykłą atmosferę. Tak też było i tym razem. Niedługo spotkamy się na 3-cim, ostatnim już etapie naszego szkolenia. Musimy jednak już teraz uczyć się gotowości do wzięcia odpowiedzialności za drugiego człowieka. GOTÓW!!!

Marta Buchowska

 

Rekolekcje w Dziemianach 2008

 
W dniach 1-9.07.2008 roku w Dziemianach już po raz kolejny spotkali sięKSM- owicze i sympatycy KSM na rekolekcjach letnich, których temat brzmiał: „Bądźmy uczniami Chrystusa”.

 

 

W dniach 1-9.07.2008 roku w Dziemianach już po raz kolejny spotkali sięKSM-owicze i sympatycy KSM na rekolekcjach letnich, których temat brzmiał: „Bądźmy uczniami Chrystusa”.

 

Rekolekcyjną kadrę reprezentowali: Justyna Wołoszyn -Prezes KSM DP, Marta Buchowska -Członek Delegat, ks. Mariusz Drogosz- Zastępca Asystenta Diecezjalnego KSM, a także Iwona Kosiedowska, Barbara Brzezińska oraz klerycy WSD: Piotr Pruski, Damian Briegmann, Marek Christ oraz  Karol Nieborski.

 

Był to naprawdę niesamowity czas spotkania z Panem Bogiem. Poprzez kolejne dni rozmawialiśmy o Drodze do Nieba, o Aniołach, Szatanie i wywoływaniu duchów, Czystości przedmałżeńskiej, Tolerancji i wyznawcach innych religii, Miłości Boga i cierpieniu, a ostatniego dnia o Niebie, Czyśćcu i Piekle. Każdy więc mógł znaleźć temat dla siebie,a podczas spotkań w grupie wymienić się różnym doświadczeniem wiary.

 

Codzienna Msza Święta w kościele p.w. Św. Antoniego Padewskiego była głównym punktem każdego dnia i umocnieniem podczas rekolekcji.

 

Już na początku  wszystkie grupy miały za zadanie przygotować projekt drogi. Każda z nich była inna. Niektóre były proste, inne kręte, piaszczyste, asfaltowe, a każdego dnia zgodnie z tematem dokładaliśmy jakiś nowy element. To od nas zależy jaką drogę w życiu wybierzemy, jednak jako ludzie wiary jesteśmy powołani do kroczenia drogą ku świętości ,ku niebu.

 

Podobnie jak w poprzednich latach każdy dzień zaczynał się od modlitwą poranną- Jutrznią, później było śniadanie i  dyżury w grupach, a po nich praca w swoich zastępach nad tematem dnia. Popołudnia wypełnione były różnymi ciekawymi zajęciami, np. jednego dnia udaliśmy się do lasu na tzw. Team Building, czyli budowanie zespołu. Każda z grup dostała jajko, którym musiała się opiekować, a dodatkowo musieliśmy wszyscy pokonywać kolejno stacje z zadaniami praktycznymi i teoretycznymi. Dzięki tym zajęciom nauczyliśmy się współpracować w zespole i lepiej się poznaliśmy. Towarzyszyło przy tym mnóstwo śmiechu, więc do ośrodka wróciliśmy w bardzo dobrych humorach. W naszych popołudniowych zajęciach nie zabrakło również zawodów sportowych, nauki tańca, a nawet „podróży” po Sanktuariach Maryjnych. Każda z grup dostała bowiem materiały i mieliśmy za zadanie zaprezentować jedno z Sanktuariów w Polsce. Nawet w poniedziałkowy poranek udaliśmy się do jednego z nich pieszo- do Wiela, W tej miejscowości wzięliśmy również  udział w Drodze Krzyżowej, która znajduje się na Kalwarii Wielewskiej.

 

Podczas jednego z punktów dnia gościliśmy także panaMarcinaz Poradni Leczenia Uzależnień ze Starogardu Gdańskiego, który w ciekawy sposób poprowadził dla nas warsztaty i nakreślił nam problem narkomani i alkoholizmu, często niestety ignorowanego wśród młodych ludzi.

 

Wielkim ubogaceniem duchowym były dla nas codzienne modlitwy, Adoracja Najświętszego Sakramentu, jak również Droga Krzyżowa „ Światło- Cień”, połączonaz nabożeństwem Adoracji Krzyża.

 

W ciągu rekolekcyjnych dni każdy z nas mógł chociaż na chwilę „zamienić” sięw Anioła Stróża i w niezauważalny sposób pomagać innym podczas dnia. Było to dla nas bardzo piękne przeżycie, kiedy na ustach ludzi pojawiał się uśmiech z powodu doświadczonego dobra.

 

Przedostatni dzień minął bardzo szybko, a jego uwieńczeniem była wspólna zabawa, czyli tzw. „Potupajka” , po niej Błogosławieństwo rekolekcyjne i czuwanie modlitewne.

 

Środa była już dniem pożegnań i obietnic powrotu do Dziemian w przyszłym roku. Składamy serdeczne podziękowania ks. Proboszczowi za gościnność, członkom oddziału KSM Dziemiany oraz ks. asystentowi Łukaszowi Benkowskiemu za pomoc w organizacji tegorocznych rekolekcji. Dziękujemy również  p. Krystynie Mrozińskiej z Przysierska za pomoc w kuchni. Mamy nadzieję, że z roku na rok będzie nas coraz więcej, a poprzez udział w rekolekcjach będziemy stawali się prawdziwymi  uczniami Chrystusa! Gotów!

 

Marta Buchowska

Turniej halowej piłki nożnej Opalenie 2008

W sobotę 13 grudnia 2008 roku w Opaleniu odbył się „Turniej piłki halowej o puchar św. Mikołaja” zorganizowany przez oddział KSM z Gniewu z s. Mileną na czele. Rywalizacja nie doszłaby do skutku gdyby nie pomoc pracowników szkoły w Opaleniu oraz ks. Proboszcza parafii p.w. Apostołów Piotra i Pawła w tejże miejscowości.

Opalenie - turniej halowej Piłki nożnej!!! 

W sobotę 13 grudnia 2008 roku w Opaleniu odbył się „Turniej piłki halowej o puchar św. Mikołaja” zorganizowany przez oddział KSM z Gniewu z s. Mileną na czele. Rywalizacja nie doszłaby do skutku gdyby nie pomoc pracowników szkoły w Opaleniu oraz ks. Proboszcza parafii p.w. Apostołów Piotra i Pawła w tejże miejscowości.

Zawody rozpoczęły się Mszą Świętą o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Opaleniu. Po Mszy wszyscy udali się do szkoły, gdzie na nowowybudowanej sali gimnastycznej odbyły się rozgrywki. Kibice zajęli miejsca na balkonie i dzielnie dopingowali swoje drużyny różnymi okrzykami zagrzewającymi do walki. W każdej chwili zarówno zawodnicy jak i kibice mogli skorzystać z posiłku w formie bułki i batona oraz napić się wody mineralnej wedle uznania (gazowana lub niegazowana).

W zawodach udział wzięło 12 drużyn (Brusy, Dziemiany, Starogard Gdański – Chrystusa Króla Wszechświata, Starogard Gdański - NSPJ, Gniew, Kartuzy, Swarożyn, Sianowo, Tczew –NMP Matki Kościoła, Zblewo, Pinczyn, Chmielno), które zostały podzielone na 4 grupy. Z każdej z nich  najlepsza drużyna awansowała do grupy finałowej. Podczas bardzo zaciętej walki i pięknych, czystych pojedynków w duchu fair – play udało się wyłonić zwycięzców poszczególnych grup. Do finału weszły KSM-y z poszczególnych miast: Kartuzy, Sianowo, Starogard Gdański – parafia Chrystusa Króla Wszechświata oraz Brusy. I od tego momentu zaczęły się prawdziwe emocje. Po pięknych i momentami dramatycznych pojedynkach, w których niejednokrotnie decydujące bramki wpadały w ostatnich sekundach spotkania, czołówka uklasyfikowała się następująco:

- I miejsce – Kartuzy

 

- II miejsce – Sianowo

 

- III miejsce – Brusy

 

- IV miejsce – Starogard Gdański, par. CHKW

Sędziował pan Sołtys Opalenia, więc w razie skarg i zażaleń proszę o korespondencję właśnie z tym panem ;-).

            Nagrody zwycięskim drużynom wręczyła Pani Dyrektor szkoły w Opaleniu, po czym wszyscy z uśmiechem na twarzy rozjechali się do różnych zakątków naszej diecezji.

Składamy serdeczne podziękowania s. Milenie oraz KSM-owiczom z Gniewu za zorganizowanie tych zawodów. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do pracowników szkoły w Opaleniu z panią Dyrektor Wiesławie Kwiatkowskiej na czele, panu Sołtysowi za bezstronne sędziowanie oraz ks. ProboszczowiZbigniewowi Orlikowskiemu za gościnę na terenie parafii.

                        Sylwin Ziorkowski
członek ZD

GOTÓW!!!

 

XVII Zjazd Diecezjalny 2008

Wspaniała zimowa aura i rozgrzane serca młodych ludzi, zrzeszonych w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży zawitały w dniach 21 – 23 listopada 2008 r. do Pelplina – w tych to właśnie dniach odbył się XVII Zjazd Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, który zgromadził aż 90 osób reprezentujących 38 oddziałów parafialnych i kół środowiskowych KSM działających w naszej diecezji. Był to dla wszystkich czas intensywnej pracy, a jednocześnie nabrania nowych sił i pomysłów do dalszej pracy formacyjnej.

Zapraszam również do dzielenia się wrażeniami na naszym FORUM.

XVII Zjazd Diecezjalny
Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży
Diecezji Pelplińskiej

 

 

Wspaniała zimowa aura i rozgrzane serca młodych ludzi, zrzeszonych w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży zawitały w dniach 21 – 23 listopada 2008 r. do Pelplina – w tych to właśnie dniach odbył się XVII Zjazd Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, który zgromadził aż 90 osób reprezentujących 38 oddziałów parafialnych i kół środowiskowych KSM działających w naszej diecezji. Był to dla wszystkich czas intensywnej pracy, a jednocześnie nabrania nowych sił i pomysłów do dalszej pracy formacyjnej.

 

Rozpoczęcie Zjazdu miało miejsce w piątek. Zaczęliśmy wspólną Mszą świętą w kaplicy seminaryjnej, a po niej odśpiewaliśmy hymn KSM. W trakcie Zjazdu, podczas spotkania w okręgach mogliśmy wymienić się swoim doświadczeniem pracy w KSM- ie. Jest to bardzo budujące, kiedy słyszymy ile młodych ludzi czynnie uczestniczy w życiu Kościoła. Zjazd jest też spotkaniem, podczas którego planujemy działalność naszego Stowarzyszenia na kolejny rok, dlatego między innymi wybraliśmy tematy rekolekcji letnich i zimowych oraz został nam przedstawiony kalendarz pracy na 2009 rok.

 

W Kościele katolickim trwa obecnie Rok Jubileuszowy z okazji dwutysiąclecia narodzenia świętego Pawła Apostoła, dlatego też na Zjeździe swoją obecnością zaszczycił nas moderator Dzieła Biblijnego w naszej diecezji - ks. prałat Józef Pick, który poprowadził dla nas konferencję pod tytułem „Święty Paweł – Apostoł Narodów”. Podsumowaniem zdobytej wiedzy na temat życia i działalności Świętego był konkurs wiedzy wśród uczestników Zjazdu. Zwycięzcą został Sebastian Chylewski z Tucholi (parafia p.w. Bożego Ciała).

 

Tegoroczne spotkanie było także podsumowaniem 2-letniej kadencji Zarządu Diecezjalnego i Komisji Rewizyjnej, dlatego mieliśmy okazję wysłuchać sprawozdań z działalności tych dwóch organów. W sobotnie popołudnie wszyscy udaliśmy się do Kurii Diecezjalnej i dokonaliśmy wyborów nowego Zarządu Diecezjalnego na kolejne 2 lata.

 

Niedziela, ostatni dzień Zjazdu był dniem szczególnym dla Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Tego dnia obchodziliśmy Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, a zarazem święto patronalne KSM. Tego także dnia 24 kandydatów podczas uroczystej Mszy świętej w katedrze pelplińskiej pod przewodnictwem ks. Antoniego Bączkowskiego – Asystenta Diecezjalnego, złożyło przyrzeczenie wiernego służenia Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Stali się oni odtąd pełnoprawnym członkami Stowarzyszenia i rozpoczęli nowy etap na swojej drodze przynależności do KSM-u.

 

Uroczyste podsumowanie XVII Zjazdu Diecezjalnego KSM odbyło się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Podczas akademii, swoim talentem aktorskim podzielili się z nami KSM-owicze z Chmielna z parafii p.w. św. Piotra i Pawła, który zaprezentował sztukę pt. ,,Potrzebuje Cię Chrystus, aby kochać”. Nasze spotkanie ubogacił także zespół muzyczny Kanaan ze Skarszew.

 

Poprzez KSM pragniemy szukać pełni życia w rozmowach, byciu razem, modlitwie i działaniu. Życzymy owocnej pracy formacyjnej wszystkim oddziałom, szczególnie nowopowstałym: w Tczewie (par. p.w. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata) i Sianowie, które podczas Zjazdu otrzymały dekrety powołania. Niech formacja KSM-owska przyczyni się do ubogacania naszych serc i dążeniu do świętości – GOTÓW!

 

Zapraszam również do dzielenia się wrażeniami na naszym FORUM. 

Szkolenie przed Przyrzeczeniem 2008


Szkolenie Kandydatów do Przyrzeczenia
10 – 12 października 2008 r.
 
Uroczyście przyrzekam pracować nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobro ludziom, być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

 

Te słowa już za miesiąc, w święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, wypowiedzą kandydaci, którzy w dniach 10 - 12 października 2008 r. przyjechali do Pelplina na szkolenie przygotowujące ich do złożenia przyrzeczenia. Przyrzecznie może złożyć każdy KSM-owicz, który ukończył 16 rok życia i odbył co najmniej półroczny staż kandydacki przy przychylnej opinii kierownictwa swojego oddziału lub koła i księdza asystenta. W naszej diecezji takie przyrzeczenie kandydaci składają tylko raz w roku – właśnie w święto patronalne KSM-u – w Bazylice Katedralnej. Jego złożenie jest ważnym momentem w życiu każdego młodego człowieka, dlatego niezbędna jest godna oprawa oraz troska, by kandydaci podeszli do niego świadomie i odpowiedzialnie. Dlatego właśnie w październikowy weekend do Pelplina przybyło 26 KSM-owiczów z 10 oddziałów parafialnych (Brusy, Czersk, Dziemiany, Gniew, Jeżewo, Skarszewy, Starogard Gd. – par. p.w. Chrystusa Króla Wszechświata, Swarożyn, Tczew – par. p.w. św. Józefa, Tczew – par. p.w. Chrystusa Króla Wszechświata), aby godnie przygotować się do tego ważnego w ich życiu wydarzenia. Bardzo cieszy fakt, że z roku na rok zgłasza się coraz więcej młodych osób, które chcą odważnie świadczyć o swojej przynależności do Stowarzyszenia.

 

      Szkolenie to miało wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy było połączone z III etapem Szkolenia Liderów. Młodzi Liderzy mogli po raz pierwszy spróbować swoich sił podczas prowadzenia poszczególnych punktów programu. Było to dla każdego prowadzącego wielkie i emocjonujące przeżycie. Wszyscy jednak wspaniale wywiązali się ze swojego zadania i miejmy nadzieję już niedługo będą pomagać nam podczas organizacji rekolekcji, szkoleń czy różnego rodzaju spotkań KSM-owskich.

 

Podczas szkolenia nie zabrakło wspólnego uczestnictwa w codziennej Mszy świętej i modlitwy. Szkolenie rozpoczęło się w piątkowy wieczór uroczystym przywitaniem zgromadzonych przez Prezes Zarządu Diecezjalnego – Justynę Wołoszyn oraz Asystenta Diecezjalnego – ks. Antoniego Bączkowskiego. O godz. 18.00 wszyscy wspólnie uczestniczyliśmy w Ofierze Mszy św. w kościele p.w. Bożego Ciała. W związku z tym, że od 28 czerwca br. przeżywamy w Kościele Rok świętego Pawła, jeden z punktów piątkowego wieczoru przeznaczony był na rozważanie Sowa Bożego dotyczącego Apostoła Narodów. Fragment z Dziejów Apostolskich o nawróceniu Szawła na drodze do Damaszku rozważaliśmy za pomocą jednej z metod biblijnych - metody Vastersa, a spotkanie prowadziła Anna Pestka z Brus.

 

            W sobotę każdy z kandydatów do przyrzeczenia mógł zgłębić swoją wiedzę na temat naszego Stowarzyszenia podczas spotkań prowadzonych przez Liderów: Tożsamość i struktury KSM (Weronika Wielewska i Artur Eichmann z Dziemian), a także Po co jestem w KSM- ie, czyli jak dążyć do doskonałości (Kamil Świder i Sylwin Ziorkowski ze Swarożyna).Poza tym uczestnicy szkolenia mogli wysłuchać konferencji: Rozeznanie prawdy o sobie – talenty i zadania prowadzonej przez ks. Mariusza Drogosza oraz KSM-owiczek z Brus - Justyny Marzyńskiej, Katarzyny Jakubowskiej oraz Odpowiedzialność za Kościół i Ojczyznę – ks. Antoni Bączkowski,Robert Bober i Tomasz Gabrychowski z Gniewu. Sprawdzeniem wiedzy na temat naszego Stowarzyszenia był test o KSM-ie – każdy, kto chce złożyć przyrzeczenie musi wykazać się znajomością podstawowych celów i elementów tożsamości KSM-owskiej.

 

      Podsumowaniem wspólnie przepracowanego czasu była niedzielna Msza św. w Katedrze Pelplińskiej. Piękna jesienna aura i wspaniała atmosfera spowodowały, że ciężko było nam się rozstać i mimo, że szkolenia (kandydatów przed przyrzeczeniem i dla liderów) dobiegły już końca, to przed kandydatami wielkie zadanie, duchowego przygotowania się do uroczystości, podczas której wypowiedzą Bogu i Ojczyźnie – GOTÓW!

 

            Szkolenie przygotowali członkowie Zarządu Diecezjalnego: Justyna Wołoszyn – Prezes, Grażyna Wysiecka- Z-ca Prezesa, Marta Buchowska- Członek Delegat, Łukasz Kempiński- Skarbnik oraz ks. Antoni Bączkowski, ks. Mariusz Drogosz; pomagali także klerycy WSD Pelplin: Piotr Pruski, Paweł Skrzyński, Marek Chmist.

Śladami Błogosławionej czyli pielgrzymka do Zabawy 2008

 Śladami Błogosławionej
czyli pielgrzymka do Zabawy

W minioną sobotę w sanktuarium w Zabawie zebrali się KSM-owicze z 16 diecezji, by kontemplując życie i śmierć bł. Karoliny Kózkówny, za Jej wstawiennictwem prosić Boga o łaski dla siebie, swoich bliskich oraz Stowarzyszenia. Wzór pięknego życia i uświęconej śmierci - męczennica w obronie czystości - jest Patronką KSM-owiczów.

 

14 czerwca już po raz drugi pielgrzymowała do Zabawy młodzież Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Sprawczynią wszystkiego była błogosławiona Karolina Kózkówna, która patronuje sanktuarium w podtarnowskiej Zabawie. Pamięć o tej dziewczynie ziemi tarnowskiej trwa do dziś, a jej kult ciągle się rozszerza.

 

Swoją obecnością zaszczycił nas ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc. Zwracając się do młodzieży powiedział: "Niech nie zabraknie Wam słońca w sercu, tak jak i teraz nie brakuje nam tego ziemskiego słońca." Przypomniał nam o cieple, radości i promieniującej dobroci, które powinny być znakami rozpoznawczymi każdego KSM-owicza. Ekscelencja wspomniał również o przypadającej w tym roku 110 rocznicy chrztu Karoliny. "Kto z nas pamięta datę swojego chrztu?" - pytał retorycznie biskup Skworc. Pewnie niewielu, a pamiętać trzeba, bo sakrament włącza nas do wspólnoty Kościoła, czyni z nas dzieci Boże. Tak też było z Karoliną.

 

Na zakończenie spotkania z młodzieżą ksiądz biskup wręczył przedstawicielom diecezji obrazy bł. Karoliny, będące kopiami wizerunku obecnego podczas Mszy beatyfikacyjnej w Tarnowie w 1987 roku.

 

Następnym punktem pielgrzymki była konferencja pod gruszą, przy której nauczała Karolina. Wygłosił ją kustosz sanktuarium, ks. Zbigniew Szostak. Symbolika tej szczególnej gruszy, bo złożonej z dwóch zrośniętych drzew, wyjątkowo odpowiada postawie młodego chrześcijanina. Grusza stoi samotnie na polanie, którą otacza las. Jest dobrze widoczna z daleka, wybija się z otaczającej przestrzeni. Ma mocne korzenie, dlatego mimo silnych wiatrów i wichur przetrwała ok. 200 lat. Podobnie mocne korzenie wiary i ufności w Boga pozwalają przetrwać każdą zawieruchę i nawałnicę zwątpień, niepewności i przeciwności losu.

 

Po konferencji młodzież udała się na drogę krzyżową szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. Echo pieśni niesione wśród konarów bujnego lasu stanowiło niesamowitą oprawę drogi. Atmosfera pozwoliła kontemplować heroiczną ucieczkę i śmierć Karoliny. KSM-owicze aż do ostatniej stacji pozostawali w ciszy modlitwy. Wtedy to dotarliśmy do miejsca, gdzie znaleziono ciało Karoliny. Naoczne doświadczenie miejsca kaźni, mimo że dzieliło nas od tego czasu ponad 90 lat i nie było już tam śladów krwi ani wygniecionej od ciała trawy, przemieniało serca młodych i umacniało w dążeniu do zbawienia.

 

Na koniec KSM-owicze mogli podzielić się swoimi świadectwami ze spotkania bł. Karoliny we własnym życiu. O wzorze, motywacji, przejrzeniu na oczy po poznaniu historii tej świętej dziewczyny mówili przed Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie. Wszystkie intencje, prośby, dziękczynienia złożyli na ręce księdza bpa Henryka Tomasika, opiekuna KSM-u z ramienia Episkopatu Polski, który odprawił Mszę Świętą kończącą pielgrzymkę.

 

Błogosławiona niestrudzenie przemienia serca młodych i daje im poznać miłość Boga, która wymaga, ale i darzy łaskami w niezmierzonej obfitości. Warto modlić się za jej wstawiennictwem, bo naprawdę czyni cuda wśród młodzieży. Właśnie ona - córka tarnowskiego Kościoła, Kwiat polskiej ziemi. Już dziś zapraszamy na Urodziny Karoliny 2 sierpnia do Sanktuarium błogosławionej w Zabawie.

Marcin Nowak
Prezes KSM Archidiecezji Krakowskiej


Spotkanie z błogosławioną Karoliną ma charakter osobisty. Poniżej przedstawiamy świadectwa z pielgrzymki do Zabawy organizowanej przez naszą diecezję:

"Dzień 14 czerwca 2008 roku na długo pozostanie w mojej pamięci. Nigdy przedtem nie przeżyłam bardziej poruszających chwil, które od dziś zawdzięczam bł. Karolinie Kózkównie. Na wstępie katecheza, w której użyto alegorii gruszy. Następnie wędrówka śladami męczeńskiej śmierci błogosławionej, której każde rozważania myśli prowadzących odnajdywały odgłos w moim życiu. Posłużyły także jako kolejne wskazówki. Wzruszającym momentem również był dla mnie czas adoracji, w ramach której uczestnicy dawali świadectwa na Bożą obecność w ich życiu za przyczyna bł. Karoliny. Dopiero dziś widząc skromne warunki, w jakich żyła błogosławiona oraz daleka drogę jaka pokonywała do Kościoła mogę z pełną świadomością również dołączyć się do słów naszego wielkiego papieża Jana Pawła II stwierdzając iż "święci są po to ażeby zawstydzać"! Pokora, pełne oddanie się Bogu, pomoc innym powinny posłużyć wszystkim młodym ludziom, aby każdy z nas potrafił odnaleźć prawdziwe wartości człowieczeństwa."

Natalka

"Przyjechałem do Zabawy, aby przebyć drogę śladami bł. Karoliny Kózkówny. Na miejscu mogłem zobaczyć jak wyglądał dom Karoliny i ujrzeć okolicę, w której żyła. Podczas drogi krzyżowej szedłem jej ostatnią za życia drogą i wsłuchiwałem się w rozważania na jej temat. Mogłem usłyszeć jak blisko była Boga, jak potrafiła mu bezgranicznie zaufać, jak podążała drogą, którą jej wyznaczył. W chwili próby nie zawahała się - wybrała Boga. W czasie Mszy św. Bp Henryk Tomasik ukazał nam bł. Karolinę jako żywy przykład Bożych błogosławieństw. Karolina powinna stanowić dla nas wzór jak przejść przez życie. Pokazała nam jak należy dążyć do Boga i w jaki sposób można oddać mu całego siebie."

 

Piotr

"Bardzo interesowało mnie jak żyją ludzie w okolicy, w której kiedyś mieszkała błogosławiona Karolina Kózkówna. Kiedy byliśmy już blisko zauważyłem, że niektóre domy mają w murze małe wgłębienia, w których stała figurka Matki Bożej. Już to świadczyło o wierze tych ludzi. Podczas pobytu w Zabawie można było dowiedzieć się wielu interesujących wiadomości na temat naszej patronki. Podczas drogi krzyżowej mogliśmy zobaczyć miejsca, w których Karolina broniła przed napastnikiem gdzie zginęła. Mogliśmy sobie wyobrazić jak dzielnie walczyła o swój honor i życie. Bardzo podobało mi się Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Jest to przepiękny Kościół, w którym możemy porozmawiać z błogosławioną Karoliną dzięki obecności relikwii w ołtarzu Kościoła. Pielgrzymka do Zabawy była bardzo ciekawym doświadczeniem. Podczas niej mogliśmy bardziej zapoznać się z życiem bł. Karoliny. Dzięki zobaczeniu jak i gdzie mieszkała i jak długo uciekała przed żołnierzem. Polecam wszystkim odwiedzenie Wał Rudy i Zabawy gdyż jest to warte uwagi miejsce, w którym żyła nasza patronka."

 

Sylwin

"W pierwszej kolejności odwiedziliśmy rodzinny dom bł. Karoliny Kózkówny gdyż braliśmy udział w wyjątkowej katechezie. Ksiądz kustosz sanktuarium bł. Karoliny na przykładzie pobliskiej gruszy błogosławionej mówił jak powinna wyglądać nasza wiara. Kolejnym punktem programu była droga krzyżowa, która wiodła ta samą drogą jaką przybyła Karolina od momentu ostatniego wyjścia z domu aż do miejsca śmierci. Droga ta była o wiele bardziej wzruszająca niż ta odprawiana w czasie peregrynacji, gdyż idąc wśród drzew, które były świadkami tych wydarzeń można poczuć świętość tej młodej dziewczyny. Przed Mszą młodzi ludzie, którzy za sprawą bł. Karoliny doznali rzeczy niezwykłych wypowiadali swoje świadectwa. Masza św. miała wspaniała oprawę. W koncelebrze było kilkunastu księży z całej Polski pod przewodnictwem ks. Bpa Henryka Tomasika. Bp wygłosił bardzo dogłębne kazanie na temat ośmiu błogosławieństw, które wcieliła w swoje życie Karolina. W czasie Mszy św. delegacje niosły sztandary kilku KSM-ów diecezjalnych. Na koniec odśpiewaliśmy hymn Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Ten hymn odśpiewany przez KSM-owiczów z całej Polski poruszył moje serce."

 

Partyzant

Rekolekcje w Garczegorzu 2009

 

 

„Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów!”

 

Czy istnieją jeszcze mężni ludzie? Czy człowiek cnotliwy jest nudny? Kto wymyślił szkołę i po co? Czy nauka jest dobra czy zła? Jaki rodzaj pracy jest łatwiejszy: fizyczna czy umysłowa? Między innymi takie pytania postawiono uczestnikom rekolekcji zimowych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Pelplińskiej, które trwały od 6 do 10 lutego 2009 roku. Do Garczegorza przyjechało łącznie 127 uczestników z 32 parafii z naszej diecezji oraz archidiecezji gdańskiej i diecezji włocławskiej.

Tematem przewodnim były słowa zawołania KSM: Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów! Każdego dnia rozważaliśmy jeden element tego zawołania. Młodzież w czasie pracy w grupach miała okazję porozmawiać o tym czym jest cnota, jak przez naukę możemy służyć Bogu i drugiemu człowiekowi, dlaczego praca jest taka ważna dla naszego rozwoju, dla naszej wiary.

Miejscowość, w której gościliśmy to miejsce szczególne, to ziemia naznaczona potem i krwią ludzi, którzy w 1945 roku zostali ewakuowani z obozu koncentracyjnego w Sztutowie. Szkoła, w której przebywaliśmy nosi ich imię: Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof. Mieliśmy niepowtarzalną okazję poznać Pana Józefa Kankę, który był więźniem KL Stutthof, członkiem jednej z ewakuowanych kolumn. Opowiedział nam o swoich przeżyciach tego czasu, które odcisnęły piętno na całym jego życiu. Dzięki życzliwości władz samorządowych powiatu lęborskiego oraz gminy Nowa Wieś Lęborska mogliśmy zobaczyć Izbę Pamięci oraz cmentarz ofiar Marszu Śmierci w Krępie Kaszubskiej. Odwiedziliśmy także miejscowość Gęś, gdzie w 1945 roku znajdował się jeden z podobozów. Tam chwila zadumy refleksji nad przeszłości, tym co jest teraz oraz przyszłością.

Nad całością czuwał Asystent Diecezjalny KSM ks. Rektor Antoni Bączkowski wraz z  ks. Radosławem Karczewskim z par. NSPJ w Starogardzie Gdańskim. Pomagali im zastępowi: członkowie Zarządu Diecezjalnego KSM DP, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego oraz liderzy KSM.

Rekolekcje nie doszłyby do skutku gdyby nie zaangażowanie ks. Ryszarda Hirsza – proboszcza parafii Garczegorze, Pana Andrzeja Syldatka – inicjatora całego „zamieszania”, dawnego uczestnika rekolekcji KSM, Pani Ewy Gębarowskiej – dyrektor szkoły w Garczegorzu oraz wielu ludzi dobrej woli, których trudno wymienić z imienia ale należą im się słowa wdzięczności.

Czas spotkania w Garczegorzu już się zakończył. Zgłębiając treść zawołania KSM – jednego z elementów naszej tożsamości – chcemy być przy Chrystusie.  Po powrocie do domów musimy trwać na czuwaniu, aby w każdej chwili móc odpowiedzieć Mu KSM-owskie GOTÓW!


 Fotki z rekolekcji można zobaczyć w naszej galerii. Zachęcamy również do podzielenia się Waszymi wrażeniami na forum KSM DP.

 Zajrzyj również do artykułu na stronie gminy Nowa Wieś Lęborska