Weekend dla Kandydatów 2017

W dniach od 20 do 22 października w Pelplinie odbył się Weekend dla Kandydatów, będący przygotowaniem kandydatów na członków KSM do złożenia Przyrzeczenia oraz możliwością poszerzenia wiedzy na temat naszego Stowarzyszenia. W wydarzeniu tym wzięło udział 51 osób z 10 oddziałów i kół. Tradycyjnie rozpoczęliśmy Mszą Świętą, a po tym jak posililiśmy też nasze ciała, zaczęliśmy zgłębiać wiedzę na temat charyzmatu naszego Stowarzyszenia pod okiem Zastępcy Asystenta Diecezjalnego, księdza Piotra Lipkowskiego.

W sobotę z samego rana odwiedziliśmy katedrę pelplińską, byśmy umocnieni Eucharystią z zapałem mogli poznawać różne aspekty działalności KSM-u i lepiej się poznać przy wspólnej pracy, którą zwieńczyła zacięta rywalizacja przy quizie. Po sprawdzeniu wiedzy kandydatów do złożenia Przyrzeczenia zakończyliśmy dzień wspólną adoracją.

Niedziela była czasem powrotów. Dzień Pański rozpoczęliśmy jutrznią. Piotr Kopa Ostrowski wprowadził kandydatów w szczegóły dotyczące składania Przyrzeczenia, po czym udaliśmy się na Mszę Świętą, którą przeżywaliśmy razem z Ruchem Światło-Życie, a która to oficjalnie kończyła nasz Weekend. Liczymy, że z wszystkimi kandydatami zobaczymy się w wigilię Uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Gotów?!

 

Krzysztof Bartoszewski

Zastępca Sekretarza Zarządu Diecezjalnego

V Rajd Rowerowy - zaproszenie

Czas ruszyć w drogę!
Zapraszamy Was serdecznie do udziału w V Rajdzie Rowerowym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Rajd ten odbędzie się w dniach 18-20 września 2015 r. Będziemy przemierzać malownicze tereny parku narodowego Bory Tucholskie. Trasa będzie biegła przez takie miejscowości jak: Chojnice, Charzykowy, Funka, Swornegacie, Brusy, Męcikał i zakończy się w Chojnicach. Koszt rajdu to jedyne 50 zł/os. Zgłoszenia należy wysyłać na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 785 205 700 (Sebastian Jaworski).
Rajd rozpocznie się Mszą Świętą w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Chojnicach o godzinie 17.30. Pierwszy dzień rajdu będzie dniem zapoznawczym i integracyjnym.  Drugiego dnia w sobotę ruszamy w trasę liczącą 40 km. Ostatni dzień zakończy się w Chojnicach około godziny 15.00, po przejechaniu 30 km.
Rajd Rowerowy są to przede wszystkim rekolekcje w drodze, podczas których postaramy się odpowiedzieć na pytania: Dokąd dążył św. Stanisław Kostka? Dokąd ja dążę? Jest to również doskonała okazja do zapoznania i zintegrowania się KSM-owiczów (jak i sympatyków KSM), podczas wielu atrakcji jakie zostały zaplanowane.


Podstawowe pytania:
Czy dam rade pokonać taki dystans? Dystans jest zasadniczo krótki. Rowerzysta jadąc dość wolno rowerem przemieszcza się z prędkością 12-15 km na godzinę. Więc w ciągu dnia każdy z uczestników nie będzie jechał więcej niż 3,5 h. Liczne przerwy i łatwość trasy, która w ponad 95% jest ścieżką rowerową, na pewno ułatwi to zadanie. Ponadto na wypadek kontuzji i usterek roweru ubezpiecza uczestników specjalny samochód, który wozi bagaże.
A co jeśli nie mam kasku? Zgodnie z polskim prawem, rowerzysta nie musi być wyposażony w kask rowerowy. Warto spróbować zdobyć kask, ale nie jest on wymagany. Zresztą jak to już było wspomniane, poruszamy się po ścieżkach rowerowych, więc ryzyko wypadku jest bardzo małe.
Czy potrzebne są torby rowerowe? Nie. Bagaż będzie transportowany przez samochód asekurujący uczestników rajdu.
Jak z transportem na i z Rajdu? Godziny rozpoczęcia i zakończenia są tak zaplanowane, by zgadzały się z pociągiem jaki kursuje na trasie Gdańsk - Chojnice.
Wszelkie inne pytania można wysłać mailem albo skontaktować się z Sebastianem Jaworskim (dane kontaktowe powyżej). Natomiast zdjęcia z poprzedniego rajdu rowerowego można zobaczyć pod adresem: IV Rajd Rowerowy KSM.

Sprawozdanie ze szkolenia kandydatów przed przyrzeczeniem

 „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie - Gotów?” Twierdzącej odpowiedzi na to pytanie udzieliło aż 55 młodych osób, które zjawiły się w piątek 17 października 2014 roku w Pelplinie, by pod czujnym okiem Zarządu Diecezjalnego odbyć szkolenie przed przyrzeczeniem.

Celem tego spotkania było przygotowanie młodzieży do złożenia ślubowania w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Uczestnicy zapoznali się ze strukturami i ideałami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży; mieli okazję poznać Statut Stowarzyszenia, 10 zasad KSM-owicza, a także porozmawiać o rozeznawaniu własnych talentów oraz swojej roli w Kościele. Choć informacji do opanowania było wiele, nie zabrakło oczywiście czasu na modlitwę, spacer na Górkę Papieską, śpiew przy akompaniamencie gitar czy radosną rywalizację podczas sprawdzającego wiedzę uczestników quizu.

Szkolenie zakończyło się niedzielną Eucharystią w Katedrze Pelplińskiej. Już za miesiąc spotkamy się ponownie w stolicy naszej diecezji na Zjeździe Diecezjalnym, będącym najwyższą władzą i najważniejszym wydarzeniem w ciągu roku formacyjnego Stowarzyszenia.
Szkolenie przed przyrzeczeniem

Rakolekcje Letnie w Dziemianach 2014 - sprawozdanie

Każdy z nas miewa kryzysowe sytuacje, w których potrzebuje pomocy. Takie, w których wyczekuje Supermana przybywającego na ratunek. Niestety, Superman nie istnieje. Mamy za to o wiele potężniejszego, prawdziwego superbohatera - Jezusa Chrystusa, który zawsze przyjdzie nam z pomocą. Nauce patrzenia na Boga w taki właśnie sposób poświęciła swój czas młodzież Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w trakcie trwających od 30 czerwca do 8 lipca rekolekcji w Dziemianach Kaszubskich. Odbyły się one pod hasłem Jesus is my superhero.

Każdego dnia poznawaliśmy inny aspekt Chrystusowej natury. Próbowaliśmy dojrzeć w nim: przyjaciela, sędziego, zwycięzcę, Zbawiciela, uzdrowiciela, Chleb Życia, pasterza, w czym pomagały prowadzone przez Zarząd Diecezjalny oraz alumnów pelplińskiego seminarium codzienne spotkania formacyjne w małych grupach - zastępach. Ponadto organizatorzy wykorzystali swoją kreatywność by zapewnić nam takie atrakcje jak Team Building, który pozwolił na zjednoczenie zastępów, zajmującą cały dzień pielgrzymkę pieszą do pobliskiego sanktuarium we Wielu, podchody, których tematem przewodnim było wyjście Izraelitów z Egiptu, turniej siatkówki oraz mecz towarzyski w piłkę nożną: kadra kontra uczestnicy. Mieliśmy także okazję uczestniczyć w przygotowanej przez kleryków szkole liturgii, warsztatach dotyczących Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przeprowadzonych przez ks. Grzegorza Kudelskiego, a także wysłuchać świadectwa pana dr Tomasza Szwedy. Najważniejszym punktem programu każdego dnia była Eucharystia w kościele p.w. św. Antoniego. Stałymi elementami dnia były także: jutrznia, szkoła śpiewu, Anioł Pański, podsumowanie, w czasie którego każdy z uczestników mógł podzielić się własnymi wnioskami, Koronka do Bożego Miłosierdzia. Nad przebiegiem rekolekcji czuwali Zastępca Asystenta Diecezjalnego ks. Piotr Lipkowski oraz ks. Karol Misiurski, którym za pomoc serdecznie dziękujemy.

Rekolekcje zakończyły się potupajką, po której nastąpiło błogosławieństwo Aaronowe, podczas którego każdy z każdym z uczestników mógł się pożegnać i pomodlić za i wspólnie z drugą osobą, po czym uczestniczyliśmy w adoracji Najświętszego Sakramentu. Dziemiany opuszczaliśmy z łzami w oczach, dziękując Bogu za ten błogosławiony czas i pragnąc powrócić tam znów za rok.


Bogna Haftka
Członek Delegat Zarządu Diecezjalnego do Krajowej Rady

 

 

Audycja o KSM:

pobierz

Piosenki ułożone przez zastępy:

Zastęp Oli i Bogny
Zastęp Pauliny i Karoliny
Zastęp Piotra, Sylwestra i kleryków
Zastęp Sebastiana i kleryków

Plakat Dziemiany 2014