Rakolekcje Letnie w Dziemianach 2014 - sprawozdanie

Każdy z nas miewa kryzysowe sytuacje, w których potrzebuje pomocy. Takie, w których wyczekuje Supermana przybywającego na ratunek. Niestety, Superman nie istnieje. Mamy za to o wiele potężniejszego, prawdziwego superbohatera - Jezusa Chrystusa, który zawsze przyjdzie nam z pomocą. Nauce patrzenia na Boga w taki właśnie sposób poświęciła swój czas młodzież Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w trakcie trwających od 30 czerwca do 8 lipca rekolekcji w Dziemianach Kaszubskich. Odbyły się one pod hasłem Jesus is my superhero.

Każdego dnia poznawaliśmy inny aspekt Chrystusowej natury. Próbowaliśmy dojrzeć w nim: przyjaciela, sędziego, zwycięzcę, Zbawiciela, uzdrowiciela, Chleb Życia, pasterza, w czym pomagały prowadzone przez Zarząd Diecezjalny oraz alumnów pelplińskiego seminarium codzienne spotkania formacyjne w małych grupach - zastępach. Ponadto organizatorzy wykorzystali swoją kreatywność by zapewnić nam takie atrakcje jak Team Building, który pozwolił na zjednoczenie zastępów, zajmującą cały dzień pielgrzymkę pieszą do pobliskiego sanktuarium we Wielu, podchody, których tematem przewodnim było wyjście Izraelitów z Egiptu, turniej siatkówki oraz mecz towarzyski w piłkę nożną: kadra kontra uczestnicy. Mieliśmy także okazję uczestniczyć w przygotowanej przez kleryków szkole liturgii, warsztatach dotyczących Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przeprowadzonych przez ks. Grzegorza Kudelskiego, a także wysłuchać świadectwa pana dr Tomasza Szwedy. Najważniejszym punktem programu każdego dnia była Eucharystia w kościele p.w. św. Antoniego. Stałymi elementami dnia były także: jutrznia, szkoła śpiewu, Anioł Pański, podsumowanie, w czasie którego każdy z uczestników mógł podzielić się własnymi wnioskami, Koronka do Bożego Miłosierdzia. Nad przebiegiem rekolekcji czuwali Zastępca Asystenta Diecezjalnego ks. Piotr Lipkowski oraz ks. Karol Misiurski, którym za pomoc serdecznie dziękujemy.

Rekolekcje zakończyły się potupajką, po której nastąpiło błogosławieństwo Aaronowe, podczas którego każdy z każdym z uczestników mógł się pożegnać i pomodlić za i wspólnie z drugą osobą, po czym uczestniczyliśmy w adoracji Najświętszego Sakramentu. Dziemiany opuszczaliśmy z łzami w oczach, dziękując Bogu za ten błogosławiony czas i pragnąc powrócić tam znów za rok.


Bogna Haftka
Członek Delegat Zarządu Diecezjalnego do Krajowej Rady

 

 

Audycja o KSM:

pobierz

Piosenki ułożone przez zastępy:

Zastęp Oli i Bogny
Zastęp Pauliny i Karoliny
Zastęp Piotra, Sylwestra i kleryków
Zastęp Sebastiana i kleryków