Rekolekcje w Dziemianach 2008

 
W dniach 1-9.07.2008 roku w Dziemianach już po raz kolejny spotkali sięKSM- owicze i sympatycy KSM na rekolekcjach letnich, których temat brzmiał: „Bądźmy uczniami Chrystusa”.

 

 

W dniach 1-9.07.2008 roku w Dziemianach już po raz kolejny spotkali sięKSM-owicze i sympatycy KSM na rekolekcjach letnich, których temat brzmiał: „Bądźmy uczniami Chrystusa”.

 

Rekolekcyjną kadrę reprezentowali: Justyna Wołoszyn -Prezes KSM DP, Marta Buchowska -Członek Delegat, ks. Mariusz Drogosz- Zastępca Asystenta Diecezjalnego KSM, a także Iwona Kosiedowska, Barbara Brzezińska oraz klerycy WSD: Piotr Pruski, Damian Briegmann, Marek Christ oraz  Karol Nieborski.

 

Był to naprawdę niesamowity czas spotkania z Panem Bogiem. Poprzez kolejne dni rozmawialiśmy o Drodze do Nieba, o Aniołach, Szatanie i wywoływaniu duchów, Czystości przedmałżeńskiej, Tolerancji i wyznawcach innych religii, Miłości Boga i cierpieniu, a ostatniego dnia o Niebie, Czyśćcu i Piekle. Każdy więc mógł znaleźć temat dla siebie,a podczas spotkań w grupie wymienić się różnym doświadczeniem wiary.

 

Codzienna Msza Święta w kościele p.w. Św. Antoniego Padewskiego była głównym punktem każdego dnia i umocnieniem podczas rekolekcji.

 

Już na początku  wszystkie grupy miały za zadanie przygotować projekt drogi. Każda z nich była inna. Niektóre były proste, inne kręte, piaszczyste, asfaltowe, a każdego dnia zgodnie z tematem dokładaliśmy jakiś nowy element. To od nas zależy jaką drogę w życiu wybierzemy, jednak jako ludzie wiary jesteśmy powołani do kroczenia drogą ku świętości ,ku niebu.

 

Podobnie jak w poprzednich latach każdy dzień zaczynał się od modlitwą poranną- Jutrznią, później było śniadanie i  dyżury w grupach, a po nich praca w swoich zastępach nad tematem dnia. Popołudnia wypełnione były różnymi ciekawymi zajęciami, np. jednego dnia udaliśmy się do lasu na tzw. Team Building, czyli budowanie zespołu. Każda z grup dostała jajko, którym musiała się opiekować, a dodatkowo musieliśmy wszyscy pokonywać kolejno stacje z zadaniami praktycznymi i teoretycznymi. Dzięki tym zajęciom nauczyliśmy się współpracować w zespole i lepiej się poznaliśmy. Towarzyszyło przy tym mnóstwo śmiechu, więc do ośrodka wróciliśmy w bardzo dobrych humorach. W naszych popołudniowych zajęciach nie zabrakło również zawodów sportowych, nauki tańca, a nawet „podróży” po Sanktuariach Maryjnych. Każda z grup dostała bowiem materiały i mieliśmy za zadanie zaprezentować jedno z Sanktuariów w Polsce. Nawet w poniedziałkowy poranek udaliśmy się do jednego z nich pieszo- do Wiela, W tej miejscowości wzięliśmy również  udział w Drodze Krzyżowej, która znajduje się na Kalwarii Wielewskiej.

 

Podczas jednego z punktów dnia gościliśmy także panaMarcinaz Poradni Leczenia Uzależnień ze Starogardu Gdańskiego, który w ciekawy sposób poprowadził dla nas warsztaty i nakreślił nam problem narkomani i alkoholizmu, często niestety ignorowanego wśród młodych ludzi.

 

Wielkim ubogaceniem duchowym były dla nas codzienne modlitwy, Adoracja Najświętszego Sakramentu, jak również Droga Krzyżowa „ Światło- Cień”, połączonaz nabożeństwem Adoracji Krzyża.

 

W ciągu rekolekcyjnych dni każdy z nas mógł chociaż na chwilę „zamienić” sięw Anioła Stróża i w niezauważalny sposób pomagać innym podczas dnia. Było to dla nas bardzo piękne przeżycie, kiedy na ustach ludzi pojawiał się uśmiech z powodu doświadczonego dobra.

 

Przedostatni dzień minął bardzo szybko, a jego uwieńczeniem była wspólna zabawa, czyli tzw. „Potupajka” , po niej Błogosławieństwo rekolekcyjne i czuwanie modlitewne.

 

Środa była już dniem pożegnań i obietnic powrotu do Dziemian w przyszłym roku. Składamy serdeczne podziękowania ks. Proboszczowi za gościnność, członkom oddziału KSM Dziemiany oraz ks. asystentowi Łukaszowi Benkowskiemu za pomoc w organizacji tegorocznych rekolekcji. Dziękujemy również  p. Krystynie Mrozińskiej z Przysierska za pomoc w kuchni. Mamy nadzieję, że z roku na rok będzie nas coraz więcej, a poprzez udział w rekolekcjach będziemy stawali się prawdziwymi  uczniami Chrystusa! Gotów!

 

Marta Buchowska