Szkolenie przed Przyrzeczeniem 2008


Szkolenie Kandydatów do Przyrzeczenia
10 – 12 października 2008 r.
 
Uroczyście przyrzekam pracować nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobro ludziom, być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

 

Te słowa już za miesiąc, w święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, wypowiedzą kandydaci, którzy w dniach 10 - 12 października 2008 r. przyjechali do Pelplina na szkolenie przygotowujące ich do złożenia przyrzeczenia. Przyrzecznie może złożyć każdy KSM-owicz, który ukończył 16 rok życia i odbył co najmniej półroczny staż kandydacki przy przychylnej opinii kierownictwa swojego oddziału lub koła i księdza asystenta. W naszej diecezji takie przyrzeczenie kandydaci składają tylko raz w roku – właśnie w święto patronalne KSM-u – w Bazylice Katedralnej. Jego złożenie jest ważnym momentem w życiu każdego młodego człowieka, dlatego niezbędna jest godna oprawa oraz troska, by kandydaci podeszli do niego świadomie i odpowiedzialnie. Dlatego właśnie w październikowy weekend do Pelplina przybyło 26 KSM-owiczów z 10 oddziałów parafialnych (Brusy, Czersk, Dziemiany, Gniew, Jeżewo, Skarszewy, Starogard Gd. – par. p.w. Chrystusa Króla Wszechświata, Swarożyn, Tczew – par. p.w. św. Józefa, Tczew – par. p.w. Chrystusa Króla Wszechświata), aby godnie przygotować się do tego ważnego w ich życiu wydarzenia. Bardzo cieszy fakt, że z roku na rok zgłasza się coraz więcej młodych osób, które chcą odważnie świadczyć o swojej przynależności do Stowarzyszenia.

 

      Szkolenie to miało wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy było połączone z III etapem Szkolenia Liderów. Młodzi Liderzy mogli po raz pierwszy spróbować swoich sił podczas prowadzenia poszczególnych punktów programu. Było to dla każdego prowadzącego wielkie i emocjonujące przeżycie. Wszyscy jednak wspaniale wywiązali się ze swojego zadania i miejmy nadzieję już niedługo będą pomagać nam podczas organizacji rekolekcji, szkoleń czy różnego rodzaju spotkań KSM-owskich.

 

Podczas szkolenia nie zabrakło wspólnego uczestnictwa w codziennej Mszy świętej i modlitwy. Szkolenie rozpoczęło się w piątkowy wieczór uroczystym przywitaniem zgromadzonych przez Prezes Zarządu Diecezjalnego – Justynę Wołoszyn oraz Asystenta Diecezjalnego – ks. Antoniego Bączkowskiego. O godz. 18.00 wszyscy wspólnie uczestniczyliśmy w Ofierze Mszy św. w kościele p.w. Bożego Ciała. W związku z tym, że od 28 czerwca br. przeżywamy w Kościele Rok świętego Pawła, jeden z punktów piątkowego wieczoru przeznaczony był na rozważanie Sowa Bożego dotyczącego Apostoła Narodów. Fragment z Dziejów Apostolskich o nawróceniu Szawła na drodze do Damaszku rozważaliśmy za pomocą jednej z metod biblijnych - metody Vastersa, a spotkanie prowadziła Anna Pestka z Brus.

 

            W sobotę każdy z kandydatów do przyrzeczenia mógł zgłębić swoją wiedzę na temat naszego Stowarzyszenia podczas spotkań prowadzonych przez Liderów: Tożsamość i struktury KSM (Weronika Wielewska i Artur Eichmann z Dziemian), a także Po co jestem w KSM- ie, czyli jak dążyć do doskonałości (Kamil Świder i Sylwin Ziorkowski ze Swarożyna).Poza tym uczestnicy szkolenia mogli wysłuchać konferencji: Rozeznanie prawdy o sobie – talenty i zadania prowadzonej przez ks. Mariusza Drogosza oraz KSM-owiczek z Brus - Justyny Marzyńskiej, Katarzyny Jakubowskiej oraz Odpowiedzialność za Kościół i Ojczyznę – ks. Antoni Bączkowski,Robert Bober i Tomasz Gabrychowski z Gniewu. Sprawdzeniem wiedzy na temat naszego Stowarzyszenia był test o KSM-ie – każdy, kto chce złożyć przyrzeczenie musi wykazać się znajomością podstawowych celów i elementów tożsamości KSM-owskiej.

 

      Podsumowaniem wspólnie przepracowanego czasu była niedzielna Msza św. w Katedrze Pelplińskiej. Piękna jesienna aura i wspaniała atmosfera spowodowały, że ciężko było nam się rozstać i mimo, że szkolenia (kandydatów przed przyrzeczeniem i dla liderów) dobiegły już końca, to przed kandydatami wielkie zadanie, duchowego przygotowania się do uroczystości, podczas której wypowiedzą Bogu i Ojczyźnie – GOTÓW!

 

            Szkolenie przygotowali członkowie Zarządu Diecezjalnego: Justyna Wołoszyn – Prezes, Grażyna Wysiecka- Z-ca Prezesa, Marta Buchowska- Członek Delegat, Łukasz Kempiński- Skarbnik oraz ks. Antoni Bączkowski, ks. Mariusz Drogosz; pomagali także klerycy WSD Pelplin: Piotr Pruski, Paweł Skrzyński, Marek Chmist.