Komunikat 4/2018

Pelplin, 7.12.2018 r.

                                                                                                                Komunikat nr 4/2018

 

Drodzy KSM-owicze!

1. XXVII Zjazd Diecezjalny KSM  Diecezji Pelplińskiej. Zjazd odbył się w dniach 23-25 listopada 2018 r. w Pelplinie. W czasie Zjazdu zostały przeprowadzone wybory do Zarządu Diecezjalnego XIV kadencji oraz zadecydowano o tematach rekolekcji zimowych i letnich KSM DP. W święto patronalne KSM, Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, 16 osób złożyło przyrzeczenie w Katedrze Pelplińskiej.  Uczestnikom Zjazdu dziękujemy za wspólną pracę na rzecz naszego Stowarzyszenia.

2. Zarząd Diecezjalny XIV kadencji. Spośród członków Zarządu Diecezjalnego Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna w dniu 5 grudnia prezesem mianował Kingę Bartoszewską. Pozostałe funkcje w Zarządzie objęli: Bogna Haftka – zastępca prezesa, Małgorzata Zakrzewska – skarbnik, Julia Łangowska – sekretarz, Krzysztof Bartoszewski - delegat na Krajową Radę. Opiekunami poszczególnych okręgów zostali: okręg chojnicki – Małgorzata Zakrzewska; okręg kartuski – Bogna Haftka i Krzysztof Bartoszewski; okręg starogardzki – Julia Łangowska; okręg tczewski – Kinga Bartoszewska.

3. Organizacja roku 2019. Kalendarz pracy na rok 2019 dostępny jest na naszej stronie internetowej: www.pelplin.ksm.org.pl. Prosimy o zapoznanie się z nim i zarezerwowanie czasu na wydarzenia diecezjalne. Przypominamy, że są one ważnym elementem formacji KSM-owicza i pomagają w tworzeniu jedności naszego Stowarzyszenia.

4. Rekolekcje zimowe. Odbędą się w Zespole Szkół w Garczegorzu, w parafii św. Marii Magdaleny. Termin: 9-13 lutego 2019 r. Temat brzmi „Ty druha we mnie masz”. Koszt rekolekcji wynosi 90 zł. Dla członków oddziałów, które mają uregulowane składki za rok 2019 oraz rodzeństw jest on obniżony o 10 zł.

Imienne zgłoszenia należy przesłać najpóźniej do 25 stycznia 2019 r. na adres mailowy Zarządu Diecezjalnego. Potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia będzie przesłanie karty uczestnictwa. Do tego czasu należy też uiścić przedpłatę w wysokości 40 zł na numer konta podany w stopce. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Zachęcamy do uczestnictwa KSM-owiczów oraz sympatyków Stowarzyszenia, którzy ukończyli 14 lat. Ilość miejsc ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Niech ferie zimowe będą dla nas czasem spotkania z Panem Bogiem przeżytym w diecezjalnej wspólnocie KSM.

5. Składki. Przypominamy o zaległych składkach tym, którzy nie uregulowali należności za rok 2018. Płacenie składek jest obowiązkiem statutowym oraz wyrazem odpowiedzialności za całość Stowarzyszenia.

Istnieje możliwość skorzystania ze zniżki przy opłacaniu składek za rok 2019, jeśli zostaną one uregulowane do końca stycznia – wówczas koszt zostanie obniżony o kwotę należną za jeden z dwunastu miesięcy.

Numer naszego rachunku bankowego: 18 1160 2202 0000 0000 5342 0223. W razie wątpliwości prosimy o kontakt ze skarbnikiem Zarządu Diecezjalnego Małgorzatą Zakrzewską.

6. 1% dla KSM. Przypominamy, że istnieje możliwość przekazania 1% podatku na rzecz KSM DP. W tym celu w odpowiednich rubrykach należy wpisać numer KRS 0000339553 z dopiskiem KSM PELPLIN.

 

Z KSM-owskim pozdrowieniem:

GOTÓW!

 

 

 

             Ks. Piotr Lipkowski                                                                         Kinga Bartoszewska

               Asystent Diecezjalny                                                             Prezes Zarządu Diecezjalnego

 

Komunikat 2/2018

Pelplin, 16.09.2018 r.

                                                                                                                              Komunikat nr 2/2018

 

Drodzy KSM-owicze!

 

 1. Rekolekcje letnie KSM. Odbyły się w dniach 30 czerwca - 8 lipca br. w Sierakowicach. Przeżywaliśmy je w gronie 41 osób pod hasłem „Baby, ach,te baby!/Gdzie ci mężczyźni?”. Za ten czas formacji i odpoczynku składamy serdeczne Bóg zapłać.

 2. Święta naszych patronów. Wspomnienie św. Stanisława Kostki obchodziliśmy 18 września, a bł. Karoliny Kózkówny będziemy obchodzić 18 listopada. W ten dzień zachęcamy do aktywnego włączenia się w obchody w parafiach (uroczysta oprawa Mszy św., przygotowanie dodatkowego nabożeństwa i inne inicjatywy).

 3. XVIII Dzień Papieski. Przypada 14 października. Dzień ten będziemy przeżywać pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. Tego dnia odbędzie się zbiórka pieniędzy organizowana przez Fundację Episkopatu Polski Dzieło Nowego Tysiąclecia na stypendia dla zdolnej, pochodzącej z ubogich środowisk młodzieży. Zachęcamy do organizacji wraz z innymi zrzeszeniami świeckich w parafii spotkania, np. nabożeństwa, apelu, wieczornicy itp., które będą wyrazem pamięci i wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II.

 4. Weekend dla Kandydatów. Do udziału zachęcamy wszystkich działających w KSM jak i tych, którzy przygodę z nim chcieliby rozpocząć. Będzie to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy na temat Stowarzyszenia oraz spędzenia czasu w gronie KSM-owiczów z całej diecezji. Odbędzie się w Pelplinie od 26 do 28 października. Koszt udziału wynosi 40zł. Zgłoszenia należy przesłać 12 października na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

 5. Przyrzeczenie KSM. Złożenie przyrzeczenia KSM w tym roku odbędzie się podczas Mszy św. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata dnia 25 listopada w Pelplińskiej. Do złożenia przyrzeczenia zachęcamy wszystkich członków zwyczajnych i juniorów (ukończone 16 lat i co najmniej półroczny staż w KSM), którzy wzięli udział w szkoleniu przed przyrzeczeniem lub w Weekendzie dla Kandydatów. Osoby zainteresowane powinny przekazać zdjęcie legitymacyjne (o wymiarach 3.5 cm × 4.5 cm), opinię ks. asystenta i kierownictwa oddziału (zgodnie z wytycznymi na naszej stronie internetowej) oraz wnieść opłatę w wysokości 10 zł za odznakę i legitymację do końca października.

 6. Ogólnopolskie rekolekcje kapłańskie. W tym roku rekolekcje odbędą się w dniach od 22 do 25 października 2017 roku w Porszewicach (Archidiecezja Łódzka). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.ksm.org.pl.

 7. Rada Okręgu. Przypominamy o obowiązku zorganizowania spotkań w swoich okręgach do końca października. Termin prosimy uzgodnić z członkami Zarządu Diecezjalnego, aby umożliwić im uczestnictwo w spotkaniu.

 8. XXVII Zjazd Diecezjalny. Tegoroczny Zjazd Diecezjalny odbędzie się w dniach od 23 do 25 listopada w Pelplinie. Koszt udziału wynosi 30zł. Zjazd Diecezjalny jest najwyższą władzą Stowarzyszenia, składa się z przedstawicieli wszystkich oddziałów i kół w diecezji. Zapraszamy do uczestnictwa w Zjeździe dwóch przedstawicieli każdego oddziału i koła (prezesa i delegata wybranego przez Walne Zgromadzenie Oddziału). Już teraz prosimy o zarezerwowanie tego terminu. W związku z tym, że udział w Zjeździe jest obowiązkiem statutowym sugerujemy, aby był on finansowany z funduszy oddziałowych.

 9. Zarząd Diecezjalny XIV kadencji. Podczas Zjazdu Diecezjalnego odbędą się wyboru do Zarządu Diecezjalnego i Komisji Rewizyjnej. Wszystkich, którzy dobrze czują się w KSMie,  pragną rozwijać się i pełniej angażować w życie Stowarzyszenia zachęcamy do kandydowania. Zgłoszenia wraz z opiniami ks. asystenta i oddziału należy przesłać do końca października. W razie pytań czy wątpliwości zapraszamy do kontaktowania się się z obecnymi członkami Zarządu.

 10. Aktualizacja danych kontaktowych. W związku z rozpoczęciem nowego roku formacyjnego prosimy oddziały, w których nastąpiła zmiana asystenta lub prezesa oddziału o przesłanie aktualnych danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail). Jeżeli zmianie uległa liczba członków, prosimy o przekazanie jej. Informacje należy przesłać do końca września.

 11. Składki. Przypominamy o terminowym płaceniu składek członkowskich. Informujemy także, że w przypadku wniesienia opłaty za rok 2019 do końca stycznia wysokość składek będzie naliczana za jedenaście, a nie dwanaście miesięcy. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu ze Skarbnikiem Zarządu Diecezjalnego Natalią Kuchtą ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).

Z KSM-owskim pozdrowieniem

GOTÓW!

 

 

            Ks. Piotr Lipkowski                                                                  Kinga Bartoszewska

         Asystent Diecezjalny                                                     Prezes Zarządu Diecezjalnego

Komunikat 1/2018

Pelplin, 17.02.2018 r.

                                                                                                                              Komunikat nr 1/2018

 

Drodzy KSM-owicze!

 1. Rekolekcje zimowe KSM. Odbyły się w dniach 27 - 31 stycznia 2018 roku w Chojnicach. Wzięło w nich udział 61 członków i sympatyków Stowarzyszenia. Rozważaliśmy temat: Do wyższych rzeczy jestem stworzony! Sprawozdanie oraz zdjęcia są dostępne na naszej stronie internetowej. Dziękujemy za posługę i obecność. Zachęcamy do udziału w kolejnych formacyjnych spotkaniach KSM.
 2. Rada Diecezjalna KSM. Odbędzie się w dniach 9 - 11 marca 2018 roku w Pelplinie. Do udziału serdecznie zapraszamy prezesów i delegatów oddziałów. Koszt udziału w Radzie to 40 zł. Imienne zgłoszenia należy kierować do 23 lutego na nasz adres mailowy. Przypominamy o odpowiedzialności za całość Stowarzyszenia, której wyrazem jest m. in. aktywne uczestnictwo w spotkaniach diecezjalnych. Z tego powodu sugerujemy, by udział w Radzie finansowany był z funduszy oddziałowych.
 3. Szkolenie liderów I stopnia. Pierwsza część dwustopniowego szkolenia liderskiego odbędzie się w dniach 20 - 22 kwietnia 2018 roku w Pelplinie. Koszt uczestnictwa wynosi 40 złotych. Warunkiem przyjazdu jest wcześniejszy udział w Weekendzie dla Kandydatów lub Szkoleniu przed przyrzeczeniem. Zgłoszenia przyjmujemy do 6 kwietnia na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
 4. XXXIII Światowy Dzień Młodzieży. Tradycyjnie w Niedzielę Palmową (25 marca) w Kościerzynie odbędą się diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży. W tym roku spotkajmy się pod hasłem: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30). Liczymy na liczną obecność KSM-owiczów w tym wydarzeniu. Zachęcamy do zabrania KSM-owych flag, koszulek i innego zaznaczenia naszego udziału.
 5. 1% dla KSM. Przypominamy, że istnieje możliwość przekazania 1% podatku na rzecz naszego Stowarzyszenia. W tym celu w odpowiednich rubrykach należy wpisać numer KRS 0000339553 z dopiskiem KSM PELPLIN. Na stronie Fundacji dla Młodzieży (www.fundacja.ksm.org.pl) dostępna jest aplikacja ułatwiająca rozliczenie PIT.

Z KSM-owskim pozdrowieniem:

GOTÓW!

 

 

            Ks. Piotr Lipkowski                                                                  Kinga Bartoszewska

         Asystent Diecezjalny                                                     Prezes Zarządu Diecezjalnego

Komunikat 4/2017

 Pelplin, 16.12.2017 r.

Komunikat nr 4/2017Drodzy KSM-owicze!

 1. XXVI Zjazd Diecezjalny KSM i XXV-lecie KSM Diecezji Pelplińskiej. Zjazd odbył się w dniach 24-25 listopada 2017 r. w Pelplinie. Uczestniczyło w nim 49 osób. W czasie Zjazdu zostały przeprowadzone wybory uzupełniające do Zarządu Diecezjalnego XIII kadencji oraz zadecydowano o tematach rekolekcji zimowych KSM DP. Uczestnikom Zjazdu dziękujemy za wspólną pracę na rzecz naszego Stowarzyszenia.

  Podczas mszy świętej rozpoczynającej obchody XXV-lecia 24 osoby złożyły przyrzeczenie w Katedrze Pelplińskiej. Następnie odbyła się uroczysta gala, po której wspólnie świętowaliśmy w trakcie kolacji i balu. Dziękujemy każdemu spośród ponad dwustu pięćdziesięciu uczestniczących w uroczystościach za wspólne przeżywanie tego ważnego dnia.

 1. Zmiana Diecezjalnego Asystenta KSM. Podczas jubileuszowej mszy świętej ks. bp Ryszard Kasyna podziękował ks. Antoniemu Bączkowskiemu za dwadzieścia pięć lat posługi na rzecz naszego Stowarzyszenia i w jego miejsce Asystentem Diecezjalnym mianował ks. Piotra Lipkowskiego. Księdzu Antoniemu z serca dziękujemy za pracę nad powołaniem KSM i dwudziestopięcioletnią opiekę nad nim, życząc Bożego błogosławieństwa w nowych zadaniach,

 2. Zarząd Diecezjalny XIII kadencji. Spośród członków Zarządu Diecezjalnego, Ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna w dniu 12 grudnia prezesem mianował Kingę Bartoszewską. Pozostałe funkcje w Zarządzie objęli: Agata Wasielewska  zastępca prezesa, Natalia Kuchta  skarbnik, Krzysztof Bartoszewski – sekretarz, Małgorzata Zakrzewska  zastępca sekretarza, Aleksandra Samula  delegat na Krajową Radę. Angelika Dzięgielewska – członek zwyczajny. Opiekunami poszczególnych okręgów zostali: okręg chojnicki  Małgorzata Zakrzewska; okręg kartuski – Agata Wasielewska i Angelika Dzięgielewska; okręg starogardzki – Natalia Kuchta; okręg tczewski – Krzysztof Bartoszewski.

 3. Organizacja roku 2018. Kalendarz pracy na rok 2018 dostępny jest na naszej stronie internetowej: www.pelplin.ksm.org.pl. Prosimy o zapoznanie się z nim i zarezerwowanie czasu na wydarzenia diecezjalne. Przypominamy, że są one ważnym elementem formacji KSM-owicza i pomagają w tworzeniu jedności naszego Stowarzyszenia.

 4. Rekolekcje zimowe. Odbędą się w Chojnicach, w parafii Matki Boskiej Fatimskiej. Miejsce: Zespół Szkół nr 7. Termin: 27-31 stycznia 2018 r. Temat brzmi „Do wyższych rzeczy jestem stworzony” i nawiązuje do 450. rocznicy narodzin dla nieba patrona naszego Stowarzyszenia, św. Stanisława Kostki. Koszt rekolekcji wynosi 80 zł. Dla członków oddziałów, które mają uregulowane składki za rok 2018 oraz rodzeństw jest on obniżony o 10 zł.

  Imienne zgłoszenia należy przesłać najpóźniej do 13 stycznia 2017 r. na adres mailowy Zarządu Diecezjalnego. Potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia będzie przesłanie karty uczestnictwa. Do tego czasu należy też uiścić przedpłatę w wysokości 40 zł na numer konta podany w stopce. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Zachęcamy do uczestnictwa KSM-owiczów oraz sympatyków Stowarzyszenia, którzy ukończyli 14 lat. Niech ferie zimowe będą dla nas czasem spotkania z Panem Bogiem przeżytym w diecezjalnej wspólnocie KSM.

 5. Zawierzenie KSM Matce Bożej Częstochowskiej. Krajowa Rada podczas Ogólnopolskiej Sesji Zarządów Diecezjalnych w Rzeszowie podjęła uchwałę o zawierzeniu KSM Matce Bożej Częstochowskiej podczas kolejnej Sesji 24 lutego 2018 r. Żeby zapewnić poczucie jedności Stowarzyszenia, do udziału w wydarzeniu zaproszeni są przedstawiciele wszystkich oddziałów i kół. Planujemy zorganizowany wyjazd, którego koszt wyniesie 100-120 zł. Prosimy o przesłanie listy zainteresowanych osób do końca br. Szczegółowe informacje będziemy przekazywać indywidualnie.

 6. Ogólnopolski Program Formacyjny Duszpasterstwa Młodzieży „Oto ja!”. Podczas Sesji Zarządów Diecezjalnych w Rzeszowie KSM przyjął i zobowiązał się do promowania Programu Formacyjnego Duszpasterstwa Młodzieży pod hasłem „Oto ja! przygotowanego przez Radę ds. Duszpasterstwa Młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski. Dostępne są Zeszyty z materiałami do prowadzenia spotkań przez trzy miesiące w cenie 6 zł oraz Dzienniki Medytacji, których koszt wynosi 8 zł za zestaw trzymiesięczny. Zamówienia na okres od marca do maja prosimy składać do 13 stycznia na adres mailowy Stowarzyszenia.

 7. 1% dla KSM. Przypominamy, że istnieje możliwość przekazania 1% podatku na rzecz KSM DP. W tym celu w odpowiednich rubrykach należy wpisać numer KRS0000339553 z dopiskiem KSM PELPLIN.

   

Z KSM-owskim pozdrowieniem:

GOTÓW!Podpisali:

Ks. Piotr Lipkowski - Asystent Diecezjalny

Kinga Bartoszewska - Prezes Zarządu Diecezjalnego

Komunikat 3/2017

Pelplin, 21 października 2017 r.

Komunikat nr 3/2017

 

Drodzy KSM-owicze!

 

        Serdecznie zapraszamy na XXVI Zjazd Diecezjalny, który odbędzie się w dniach 24 ‑ 25 listopada br. w Pelplinie (Zespół Kształcenia i Wychowania nr 1, ul. Sambora 5). Zjazd Diecezjalny jest najwyższą władzą Stowarzyszenia w diecezji (Statut §33). Podczas tego corocznego spotkania omówimy i podejmiemy decyzje dotyczące działalności naszego Stowarzyszenia na kolejny rok. Każdy oddział parafialny i koło środowiskowe powinny być reprezentowane przez dwie osoby: prezesa i delegata wybranego przez walne zgromadzenie.

Podczas Zjazdu wybierzemy tematy rekolekcji zimowych na rok 2018 – propozycje należy przesłać wcześniej drogą mailową lub dostarczyć na Zjeździe. Oddziały, które nie uregulowały składek zobowiązane są uczynić to na Zjeździe lub wpłacić należność na konto KSM Diecezji Pelplińskiej. Przypominamy także o możliwości nabycia podczas Zjazdu materiałów KSM-owskich (Podręcznik, Statut, Regulaminy, Śpiewnik itp.).

Z dniem 25 listopada z pełnionych funkcji w Zarządzie rezygnują Piotr Kopa Ostrowski i Agnieszka Dzięgielewska. Od tego momentu do czasu wyboru prezesa jego obowiązki będzie pełniła Kinga Bartoszewska. W związku z niepełnym składem Zarządu podczas Zjazdu Diecezjalnego odbędą się wybory uzupełniające. Zachęcamy do podjęcia odpowiedzialności za przyszłość Stowarzyszenia. Zgłoszenia wraz z opiniami ks. asystenta i oddziału należy przekazać do końca października.

Zgłoszenia imienne na Zjazd prosimy przesyłać do 10 listopada na adres mailowy Stowarzyszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Koszt udziału w Zjeździe wynosi 30 zł/os. W związku z tym, że udział w Zjeździe jest obowiązkiem statutowym zachęcamy, aby został on sfinansowany z funduszy oddziałowych. Przypominamy o zabraniu śpiwora i obuwia zmiennego. Rozpoczęcie Zjazdu w piątek, ok. godz. 17.00. Recepcja czynna od godz. 16.00.

Po zakończeniu Zjazdu rozpoczną się uroczyste obchody XXV-lecia KSM w Diecezji Pelplińskiej. Serdecznie zapraszamy na nie wszystkich członków, sympatyków oraz asystentów Stowarzyszenia (załączamy zaproszenie). Obchody rozpoczną się Mszą Świętą pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny w Bazylice Katedralnej. Podczas tej Mszy Świętej przyrzeczenie złożą kandydaci na członków naszego Stowarzyszenia. Następnie odbędzie się uroczysta Gala w Bibliotece Diecezjalnej. Całość obchodów zwieńczy bal w Zespole Szkół nr 1 w Pelplinie. Po jego zakończeniu istnieje możliwość noclegu, którego koszt będzie wynosił 10 zł. Chęć uczestnictwa w obchodach XXV-lecia prosimy zgłaszać na nasz adres mailowy do końca października.

 

Z KSM-owskim pozdrowieniem:

GOTÓW!


Podpisali:

Ks. Antoni Bączkowski - Asystent Kościelny

Piotr Kopa Ostrowski - p. o. Prezesa Zarządu Diecezjalnego