Komunikat nr 1/ 2010

Pelplin, 5 marca 2010 r.

Komunikat nr 1/2010

 

Drodzy KSM-owicze!

 

  1. Rekolekcje zimowe KSM. Odbyły się w dniach 12 - 16 lutego 2010 roku w Bytoni k/Zblewa. Wzięło w nich udział 91 osób z 23 parafii, którym towarzyszyła 16. osobowa kadra. Podczas rekolekcji rozważaliśmy temat: „Pokusa, grzech, przebaczenie, czyli nieustanna walka o swoje życie”. Podsumowanie rekolekcji oraz zdjęcia są dostępne na naszej stronie internetowej: www.pelplin.ksm.org.pl. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność. Zachęcamy do udziału w kolejnych formacyjnych spotkaniach KSM.

  2. Motyl w sercu”. To hasło, które towarzyszyło nam przez ostatni miesiąc. W czasie rekolekcji odbyła się zbiórka artykułów szkolnych i zabawek dla dzieci z domu dziecka w Drohobyczu na Ukrainie. Wasza chęć pomocy przerosła nasze oczekiwania. Akcja zagościła nie tylko na naszych rekolekcjach, ale również w Waszych parafiach, gdzie zrobiono zbiórki. Artykuły szkolne oraz przekazane ofiary finansowe zostaną przekazane w całości do Drohobycza, jednak duża ilość zabawek zaspokoi potrzeby nie tylko domu dziecka na Ukrainie, ale trafi również do potrzebujących dzieci w Polsce, którymi opiekują się Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które zaangażowały się w tę zbiórkę!

  3. Ogólnopolska Sesja Zarządów Diecezjalnych KSM. Członkowie Zarządu Diecezjalnego w dniach 26 - 28 lutego br. uczestniczyli w Ogólnopolskiej Sesji Zarządów Diecezjalnych, która odbyła się w Porszewicach (Archidiecezja Łódzka). W obradach wzięło udział 130 członków Zarządów Diecezjalnych z 33 diecezji oraz księża asystenci. W czasie tego spotkania odbyły się wybory do Prezydium Krajowej Rady oraz Krajowej Komisji Rewizyjnej. Przewodniczącym PKR został Rafał Siwek z diecezji drohiczyńskiej, Zastępcami Przewodniczącego – Łukasz Nienartowicz (arch. poznańska) i Krzysztof Kumięga (diec. tarnowska), Skarbnikiem – Katarzyna Łasek (diec. legnicka), Sekretarzem – Łukasz Brodzik (diec. zielonogórsko-gorzowska). Przewodniczącym Krajowej Komisji Rewizyjnej został Stanisław Żbikowski (arch. krakowska), Zastępcą Przewodniczącego - Tomasz Pietrucha (diec. rzeszowska) i Członkiem Katarzyna Korzeń (arch. krakowska). Nowym władzom życzymy owocnej pracy na rzecz naszego Stowarzyszenia.

  4. Szkolenie Liderów II stopnia. Odbędzie się w dniach 19 – 21 marca br. w Pelplinie, ul. Starogardzka 5. Rozpoczęcie w piątek o godz. 17.00, zakończenie w niedzielę ok. godz. 11.00. Koszt szkolenia to 20 zł/os. Zgłoszenia należy przesłać do 12 marca na nasz adres e mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefonicznie do Prezes Zarządu Diecezjalnego Justyny Wołoszyn, tel. 500 186 982. Program szkolenia będzie m. in. obejmować zagadnienia związane z prawidłowym prowadzeniem spotkań formacyjnych. Zachęcamy wszystkich członków Stowarzyszenia, którzy złożyli przyrzeczenie do rozwijania swoich zdolności przydatnych zarówno w życiu codziennym jak i pracy w oddziale. Jest to szczególnie ważne dla przedstawicieli kierownictw oddziałów i kół. Prosimy o terminowe zgłaszanie uczestników!

  5. Światowe Dni Młodzieży. Rozpoczęły się polskie przygotowania do XXVI Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2011 roku w Madrycie w Hiszpanii. Trzyletni program pracy nosi nazwę:Szkoła proroków nowej ery”. W bieżącym roku „lekcja” odbywa się pod hasłem Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” (Mk 10,17). Więcej o programie formacyjnym na stronach: www.sdm.org.pl.Obchody diecezjalne XXV Światowego Dnia Młodzieży odbędą się jak co roku w Niedzielę Palmową (28 marca) w Kościerzynie. Szczegółowy program znajduje się na plakatach we wszystkich parafiach. Zapytajcie o wyjazd Waszych duszpasterzy. Zachęcamy także do zapoznania się i „przepracowania” Orędzia, które skierował do nas na ten dzień papież Benedykt XVI.

  6. Rocznica śmierci sługi Bożego Jana Pawła II. 2 kwietnia 2010 roku mija piąta rocznica śmierci naszego ukochanego papieża Jana Pawła II. Zjednoczmy się tego dnia na modlitwie, aby dziękować Bogu za dar pontyfikatu tego wielkiego Papieża, który przewodził Kościołowi w wierności Chrystusowi i Ewangelii. Módlmy się również o rychłą beatyfikację Ojca Świętego oraz duchowe owoce jego nauczania w naszym życiu.

  7. Rada Okręgu.Przypominamy o obowiązku zorganizowania spotkań w swoich okręgach przed Radą Diecezjalną KSM. O terminach spotkań poinformujcie z odpowiednim uprzedzeniem członków Zarządu Diecezjalnego, aby umożliwić im uczestnictwo w spotkaniu. Opiekunowie poszczególnych okręgów: okręg bruski – Artur Eichmann, okręg chojnicki – Weronika Wielewska, okręg kartuski – Grażyna Wysiecka, okręg lęborski – Marta Buchowska, okręg przysierski – Justyna Wołoszyn, okręg starogardzki – Marcin Kajzer, okręg tczewski – Justyna Wołoszyn.

  8. Rada Diecezjalna KSM. Odbędzie się w dniach 16 - 18 kwietnia 2010 roku w Pelplinie, ul. Starogardzka 5. Każdy oddział powinien być reprezentowany przez prezesa lub w wypadkach losowych przedstawiciela kierownictwa oddziału. Rozpoczęcie o godz. 17.00 Mszą świętą w kaplicy św. Józefa. Koszt Rady – 35 zł/os. Imienne zgłoszenia należy kierować najpóźniej do 9 kwietnia br. na adres mailowy Zarządu Diecezjalnego ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ) lub bezpośrednio do Prezes Zarządu Diecezjalnego Justyny Wołoszyn (tel. 500 186 982). Rada będzie poprzedzona spotkaniem księży asystentów – piątek o godz. 16.00 w gmachu Kurii Diecezjalnej - obecność obowiązkowa. Szczegółowy program spotkania zostanie przekazany drogą elektroniczną. Zapraszamy serdecznie.

  9. Baza danych teleadresowych. Prosimy wszystkie oddziały o uaktualnienie danych teleadresowych prezesa i księdza asystenta oddziału, obowiązkowo o uzupełnienie informacji o adresach mailowych. Jest to ważne w sprawnym przekazywaniu bieżących informacji. Dane przesyłajcie na nasz adres e mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

  10. Składki. Przypominamy o zaległych składkach, tym którzy nie uregulowali należności za ubiegły rok. Jest to obowiązek statutowy, z którego wszyscy powinniśmy się należycie wywiązywać. Prosimy o zapłacenie zaległych składek do 16 kwietnia 2010 r. Informacje o stanie płatności zostały przekazane prezesom na Zjeździe Diecezjalnym lub wysłane pocztą wraz z komunikatem nr 6/2009. Nasz rachunek bankowy: 18 1160 2202 0000 0000 5342 0223. W razie wątpliwości prosimy o kontakt ze Skarbnikiem Zarządu Diecezjalnego Marcinem Kajzer (tel. 662 902 824, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).Z KSM-owskim pozdrowieniem:

GOTÓW!

 

Podpisali:

Justyna Wołoszyn - Prezes Zarządu Diecezjalnego
Ks. Antoni Bączkowski - Asystent Diecezjalny