Komunikat nr 3/2010

 

 

Pelplin, 17 września 2010 r.

Komunikat nr 3/2010 

 

Drodzy KSM-owicze!

 

1.  Rekolekcje letnie. Tegoroczne rekolekcje letnie odbyły się w dniach 30 czerwca ‑ 8 lipca w gościnnych Dziemianach. Rozważaliśmy temat: Nie daj się sfilmować, czyli 7 zagrożeń młodego człowieka.  Dziękujemy za dar wspólnoty tym, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie uczestnictwa w rekolekcjach. Wzięły w nich udział 43 osoby z 15 parafii.

 

2.   II Mistrzostwa Polski KSM w Futsalu. W dniach 26 – 29 sierpnia w Żukowie odbyły się zawody KSM w piłkę nożną halową organizowane przez KSM Archidiecezji Gdańskiej. Nasza diecezjalna reprezentacja druhen zajęła II miejsce, natomiast druhowie wywalczyli VII. Druhny: Marta Buchowska (Lębork, par. NMP MK), Ewa Chince (Lubichowo), Joanna Piechocka (Skarszewy), Hanna Stobińska (Pinczyn), Małgorzata Stobińska (Pinczyn), Marta Szeszycka (Kartuzy, par. św. Wojciecha), Anna Zielka (Tczew, par. św. Józefa); druhowie: Tomasz Gabrychowski (Gniew), Marcin Kajzer (Pinczyn), kl. Rafał Kulwikowski, kl. Krzysztof Piątek, Sebastian Pekerun (Tczew, par. Chrystusa Króla Wszechświata), Łukasz Rataj (Tczew, par. Chrystusa Króla Wszechświata), kl. Marek Rekowski, kl. Marek Szynkowski.

 

3.   Święto św. Stanisława Kostki. 18 września wspominamy w liturgii św. Stanisława Kostkę, głównego patrona KSM. Warto zadbać o uroczysty charakter tego dnia w naszych parafiach (przez przygotowanie nabożeństwa, uroczystą oprawę Mszy świętej i inne inicjatywy). Niech życie św. Stanisława będzie dla nas przykładem.

 

4.   X Dzień Papieski. W tym roku przypada 10 października i odbywa się pod hasłem: Jan Paweł II – Odwaga Świętości.Włączmy się w obchody tego dnia upamiętniającego nauczanie i pontyfikat naszego ukochanego Rodaka. Zorganizujcie tego dnia, wraz z innymi grupami z parafii, w dowolnej formie spotkania (nabożeństwo, apel, wieczornica itp.), które będą wyrazem pamięci i wdzięczności Janowi Pawłowi II.  Tego dnia odbędzie się także zbiórka pieniędzy organizowana przez Fundację Episkopatu Polski Dzieło Nowego Tysiąclecia na stypendia dla zdolnej, a pochodzącej z ubogich środowisk młodzieży. Pomóżmy w zorganizowaniu i upiększeniu tego dnia.

 

5.   XX-lecie reaktywowania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. 10 października mija 20. rocznica reaktywowania KSM przez Konferencję Episkopatu Polski. Ogólnopolskie uroczystości odbędą się 25 września w Warszawie w parafii św. Stanisława Kostki (Żoliborz) przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Chcemy wspólnie – jako delegacja diecezji -  tego dnia cieszyć się z owoców działalności naszego Stowarzyszenia. Ponadto zadbajcie, aby uczcić to wydarzenie w swoich parafiach. Dla podkreślenia tej rocznicy proponujemy zorganizować w tym czasie Radę Okręgu. Prosimy o informację do opiekunów z ramienia Zarządu Diecezjalnego.

 

6.   I Marsz na orientację im. Jana Pawła II. W imieniu oddziału przy parafii p.w. św. Michała Archanioła w Zblewie serdecznie zapraszamy na marsz na orientację, który odbędzie się 16 października, rozpoczęcie o godz. 8.30 na placu przy kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kaliskach, zakończenie ok. godz. 15.00. Termin zgłoszenia drużyny (od 2 do 12 osób) do 9 października, wpisowe: 4 zł od osoby. Zgłoszenia należy przesyłać mailowo do ks. Roberta Kierbic (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ). Regulamin imprezy zostanie rozesłany z komunikatem drogą mailową, prosimy zatem o uzupełnienie danych teleadresowych (patrz pkt. 10).

 

 

 

7.   Szkolenie Kandydatów przed Przyrzeczeniem. Zachęcamy wszystkich członków zwyczajnych i juniorów (ukończone 16 lat i co najmniej półroczny staż w KSM; patrz też Statut KSM §18 i §20) do uroczystego złożenia przyrzeczenia KSM. Aby dobrze przygotować się do tego wydarzenia zapraszamy wszystkich chętnych na szkolenie, które odbędzie się w dniach 22 ‑ 24 października w Pelplinie, ul. Starogardzka 5. Należy przywieźć ze sobą zdjęcie legitymacyjne (o wymiarach 3.5 cm × 4.5 cm) oraz opinię ks. asystenta i kierownictwa oddziału (zgodnie z wytycznymi na naszej stronie internetowej). Opłata wynosi 40 zł: 20 zł za pobyt i 20 zł za znaczek i legitymację. Zgłoszenia należy przesłać do 15 października na nasz adres mailowy lub telefonicznie do Justyny Wołoszyn (tel. 500 186 982).

 

8.   Spotkanie jubileuszowe we Wielu. Z okazji 20. rocznicy reaktywowania KSM w Polsce odbędzie się diecezjalne spotkanie przygotowane przez oddział przy parafii p.w. św. Mikołaja we Wielu w dniach 29 - 31 października. W ramach tego weekendowego spotkania odbędzie się bal jubileuszowy. Przypominamy, że KSM w naszej diecezji obchodzi w tym roku przysłowiowe 18 urodziny. Informacje o spotkaniu prześlemy niebawem drogą mailową – w tym celu prosimy o uzupełnienie danych teleadresowych do wszystkich oddziałów i kół (patrz punkt 10).

 

9.   XIX Zjazd Diecezjalny i wybory do Zarządu Diecezjalnego. Tegoroczny Zjazd Diecezjalny odbędzie się w dniach 19 – 21 listopada w Pelplinie. Zjazd Diecezjalny jest najwyższą władzą Stowarzyszenia, a składa się z przedstawicieli wszystkich oddziałów i kół w diecezji. Zapraszamy do uczestnictwa w Zjeździe dwóch przedstawicieli każdego oddziału i koła (prezesa i delegata wybranego przez Walne Zgromadzenie Oddziału) – liczymy na wysoką frekwencję. W tym roku Zjazd Diecezjalny wybierze władze naszego Stowarzyszenia na nową, dwuletnią kadencję. Czekamy na zgłoszenia kandydatów do Zarządu Diecezjalnego do 15 października. Potrzeba ludzi młodych do wzięcia odpowiedzialności za Stowarzyszenie w naszej diecezji jako członkowie Zarządu Diecezjalnego. Jak powiedział Ojciec św. Jan Paweł II podczas audiencji dla KSM-owiczów: Liczy na was Chrystus... właśnie jako KSM.

 

10.Ankieta. Aby dobrze przygotować roczne sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia, do komunikatu dołączona jest ankieta. Prosimy o jej uzupełnienie i odesłanie na nasz adres do 22 października lub przekazanie na Szkoleniu Kandydatów przed Przyrzeczeniem. Na ankiecie prosimy także podać dane kontaktowe do Prezesa i Ks. Asystenta oddziału. Przypominamy, że część informacji przesyłana jest drogą mailową, dlatego znacznie ułatwi nam to komunikację.

 

 

Z KSM-owskim pozdrowieniem:

GOTÓW!

 

Podpisali: Justyna Wołoszyn - Prezes

ks. Antoni Bączkowski - Asystent Diecezjalny