Komunikat 3/2019

Pelplin, 29.08.2019 r.

Komunikat nr 3/2019

Drodzy KSM-owicze!

1. Dzień Młodzieży w Piasecznie. Odbędzie się w sobotę 14 września pod hasłem „Być Bożym teraz!. Do uczestnictwa zapraszamy całą młodzież naszej diecezji, zwłaszcza KSM-owiczów. Szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie internetowej.

2. Święta naszych patronów. Wspomnienie św. Stanisława Kostki będziemy obchodzić 18 września, a bł. Karoliny Kózkówny 18 listopada. W te dni zachęcamy do aktywnego włączenia się w obchody w parafiach (uroczysta oprawa Mszy św., przygotowanie dodatkowego nabożeństwa i inne inicjatywy).

3. Aktualizacja danych kontaktowych. W związku z rozpoczęciem nowego roku formacyjnego prosimy o przesłanie informacji o aktualnej liczbie członków, a oddziały, w których nastąpiła zmiana Asystenta lub Prezesa oddziału także o ich dane kontaktowe (imię, nazwisko, telefon i adres e-mail). O te informacje prosimy do końca września.

4. Rezygnacja Małgorzaty Zakrzewskiej. Z dniem 30 września dotychczasowy Skarbnik Zarządu, Małgorzata Zakrzewska, rezygnuje z pełnionej funkcji. Do momentu wyborów uzupełniających obowiązki Skarbnika przejmie obecna Sekretarz Zarządu, Julia Łangowska.

5. X Marsz na Orientację w Zblewie. Odbędzie się 12 października. Serdecznie zachęcamy do udziału w tej inicjatywie, która może być m. in. okazją do integracji z nowymi członkami oddziałów. Szczegółowe informacje prześlemy mailowo.

6. XIX Dzień Papieski. Przypada 13 października. Dzień ten będziemy przeżywać pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”. Tego dnia odbędzie się zbiórka pieniędzy organizowana przez Fundację Episkopatu Polski Dzieło Nowego Tysiąclecia na stypendia dla zdolnej, pochodzącej z ubogich środowisk młodzieży. Zachęcamy do organizacji wraz z innymi zrzeszeniami świeckich w parafii spotkania, np. nabożeństwa, apelu, wieczornicy itp., które będą wyrazem pamięci i wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II.

7. Ogólnopolskie rekolekcje kapłańskie. W tym roku rekolekcje odbędą się w dniach od 21 do 24 października 2019 roku w Porszewicach (Archidiecezja Łódzka). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.ksm.org.pl, informacji udziela też Asystent Diecezjalny ks. Piotr Lipkowski. (tel. 505096404, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. )

8. Weekend dla Kandydatów. Do udziału zachęcamy wszystkich działających w KSM jak i tych, którzy przygodę z nim dopiero chcieliby rozpocząć. Będzie to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy na temat Stowarzyszenia oraz spędzenia czasu w gronie KSM-owiczów z całej diecezji. Odbędzie się w ZKiW w Pelplinie w dniach od 25 do 27 października. Koszt udziału wynosi 40zł. Zgłoszenia należy przesłać do 11 października na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , w odpowiedzi wyślemy szczegóły na temat pobytu.

9. Szkolenie liderskie cz. I. Odbędzie się w ZKiW w Pelplinie w dniach od 25 do 27 października. Koszt udziału wynosi 40 złotych. Zgłoszenia należy przesłać do 11 października na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , w odpowiedzi wyślemy szczegóły na temat pobytu. Szkolenie kierujemy do osób, które ukończyły Szkolenie przed przyrzeczeniem lub Weekend dla Kandydatów i chciałyby zdobyć nowe umiejętności pomagające w pracy w oddziale i parafii oraz poza nimi.

10. Szkolenie liderskie cz. II. Odbędzie się w ZKiW w Pelplinie w dniach od 25 do 27 października. Koszt udziału wynosi 40 złotych. Zgłoszenia należy przesłać do 11 października na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , w odpowiedzi wyślemy szczegóły na temat pobytu. Do udziału zapraszamy osoby po pierwszej części szkolenia liderskiego. Będzie to okazja między innymi do pogłębienia umiejętności pracy z młodzieżą.

11. Rada Okręgu. Przypominamy o obowiązku zorganizowania spotkań w swoich okręgach do końca października. Termin prosimy uzgodnić z członkami Zarządu Diecezjalnego, aby umożliwić im uczestnictwo w spotkaniu.

12. Pielgrzymka do Zabawy. Autokarowa pielgrzymka do Zabawy, miejsca kultu naszej patronki, bł. Karoliny Kózkówny, odbędzie się w dniach 8-9 listopada. Zgłoszenia przyjmujemy do 25 października na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Szczegółowe informacje prześlemy mailowo, pytania prosimy kierować do Asystenta Diecezjalnego, ks. Piotra Lipkowskiego. (tel. 505096404, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. )

13. Przyrzeczenie KSM. Złożenie przyrzeczenia KSM w tym roku odbędzie się podczas Mszy św. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata dnia 24 listopada w Katedrze Pelplińskiej. Do złożenia przyrzeczenia zachęcamy wszystkich KSMowiczów, którzy ukończyli 16 lat i mają co najmniej półroczny staż w KSM oraz ukończyli Szkolenie przed przyrzeczeniem lub Weekend dla Kandydatów. Osoby chętne powinny przekazać zdjęcie legitymacyjne (wymiary 3.5 cm × 4.5 cm), opinię Księdza Asystenta i kierownictwa oddziału (zgodnie z wytycznymi na naszej stronie internetowej) oraz wnieść opłatę w wysokości 15 zł za odznakę i legitymację do końca października.

14. XXVIII Zjazd Diecezjalny. Tegoroczny Zjazd Diecezjalny odbędzie się w dniach od 22 do 24 listopada w ZKiW w Pelplinie. Koszt udziału wynosi 40zł. Zjazd Diecezjalny jest najwyższą władzą Stowarzyszenia, składa się z przedstawicieli wszystkich oddziałów i kół w diecezji. Zapraszamy do uczestnictwa w Zjeździe przynajmniej dwóch przedstawicieli każdego oddziału i koła (prezesa i delegata wybranego przez Walne Zgromadzenie Oddziału). Liczymy też na obecność Księży Asystentów Oddziałów. Już teraz prosimy o zarezerwowanie tego terminu. W związku z tym, że udział w Zjeździe jest obowiązkiem statutowym sugerujemy, aby był on finansowany z funduszy oddziałowych.

15. Wybory uzupełniające do Zarządu Diecezjalnego XIV kadencji. Podczas Zjazdu Diecezjalnego odbędą się wybory uzupełniające do Zarządu Diecezjalnego. Poszukujemy kandydatów gotowych zająć jedno z czterech wolnych miejsc. Członkostwo w Zarządzie Diecezjalnym to zarówno zaszczyt, jak i odpowiedzialność za funkcjonowanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w naszej diecezji. Polecamy w modlitwie członków KSM, prosząc o właściwe rozeznanie woli Bożej i odwagę do odpowiedzenia „Gotów” na potrzeby Stowarzyszenia. Niech wyrazem tej gotowości będą przemyślane kandydatury, na które czekamy do końca października.

Kandydaci powinni spełniać następujące wymagania:

– pełna zdolność do czynności prawnych (ukończone 18 lat),

– ukończone Szkolenie przed przyrzeczeniem lub Weekend dla Kandydatów,

– Przyrzeczenie KSM-owicza złożone najpóźniej 24.11.2019r.,

– dostarczenie opinii Kierownictwa i Asystenta Oddziału.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z członkami Zarządu Diecezjalnego.

16. Składki. Przypominamy o terminowym płaceniu składek członkowskich. Informujemy także, że w przypadku wniesienia opłaty za rok 2020 do końca stycznia 2020 roku wysokość składek będzie naliczana za jedenaście, a nie dwanaście miesięcy. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu ze Skarbnikiem.

Z KSM-owskim pozdrowieniem: GOTÓW!

Ks. Piotr Lipkowski                                            Kinga Bartoszewska

Asystent Diecezjalny                            Prezes Zarządu Diecezjalnego