II Marsz na Orientacje w Zblewie 2011 - sprawozdanie

Dnia 15 października 2011 roku w Bytoni odbył się II Marsz na Orientację organizowany przez oddział KSM przy parafii p.w. św. Michała Archanioła w Zblewie. Zbiórka uczestników miała miejsce o godzinie 8.30 w kościele filialnym p.w. św. Rocha w Bytoni. Po spisaniu listy uczestników i przedstawieniu przez ks. Roberta Kierbica, Asystenta oddziału w Zblewie, obowiązujących reguł marszu, drużyny ruszyły w trasę o długości ponad 10km. Uczestnicy to druhny i druhowie reprezentujący następujące oddziały: Tczew (par. p.w. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata), Chojnice (par. p.w. Matki Boskiej Fatimskiej), Swarożyn (par. p.w. św. Andrzeja Boboli), Starogard Gd. (par. p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa), Wielki Klincz (par. p.w. Świętej Rodziny), Lubichowo (par. p.w. św. Jakuba Apostoła), Pinczyn (par. p.w. Świętej Elżbiety) i Zblewo.


Trasa prowadziła przez leśne tereny umiejscowione koło miejscowości Bytonia nad jeziorem Niedackim i zahaczała o miejscowości Łążek i Zblewo. Zadaniem uczestników było odnalezienie 12 punktów kontrolnych zaznaczonych na mapach przekazanych każdej z drużyn, spisanie kodu tworzącego hasło, wykonanie zadań jakie czekały ich na trasie i stawienie się na mecie. Do zadań należały m.in.: pytania o elementy organizacyjne KSM i patronów KSM, zadania sprawdzające sprawność fizyczną (połączone ze śpiewaniem jakieś piosenki), udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, zadania wymagające wytężenia umysłu, strzelanie do celu. Uczestnicy czasami musieli pokazać hart ducha przedzierając się przez zarośla, przechodząc nad zawalonymi drzewami, wchodząc i schodząc ze stromych wzniesień terenu. Na to wszystko mieli zaledwie 270 minut i dodatkowe 50 minut limitu czasu na spóźnienia.


Gdy wszystkie drużyny stawiły się na mecie, gdzie czekała na nich ciepła herbata, rozpoczęło się ognisko. Po zliczeniu punktów zdobytych na trasie i odjęciu punktów za spóźnienia nastąpiło ogłoszenie wyników: III miejsce zdobyła drużyna z Pinczyna, II miejsce drużyna ze Swarożyna, a pierwsze miejsce drużyna z Chojnic w składzie: Alicja Ginter, Dominika Ginter, Aron Górnowicz, Dominik Zakrzewski, ks. Piotr Lipkowski.


Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje, a oddziałowi ze Zblewa podziękowanie za zorganizowanie po raz drugi tej imprezy.