IV Rajd Rowerowy KSM

Weekend majowy minął, ale nie daje o sobie zapomnieć… ból mięśni, zmęczenie, opalone twarze… i radość w sercu wielka dla uczestników IV Rajdu Rowerowego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Pelplińskiej. Odbył się on w dniach 30 kwietnia – 3 maja, trasa przebiegała przez malownicze i czasami mało uczęszczane zakątki Kociewia. Tegorocznemu rajdowi przyświecało hasło: „Tam wszystko się zaczęło…” wypowiedziane przez Jana Pawła II w rodzinnym mieście, Wadowicach, podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Patronem pierwszego dnia naszej rowerowej wędrówki była bł. Karolina Kózkówna, która oddała życie w obronie swej czystości. Jest ona także patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, dawana za wzór młodym. Patronami kolejnych dni był bł. Jerzy Popiełuszko, który oddał życie za prawdę głosząc Ewangelię, i św. Piotr Apostoł, pierwszy papież Kościoła Katolickiego.

Spotkaliśmy się na starcie w poniedziałek w parafii p.w. św. Wojciecha w Starogardzie Gd. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą, po której udaliśmy się na kolację, która czekała na nas w salce katechetycznej. Gdy wszyscy byli już najedzeni nastąpiło oficjalne przywitanie uczestników rajdu przez członków Zarządu Diecezjalnego. Następnie poszliśmy na spacer na łono natury, gdzie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski. Po zawiązaniu wspólnoty z radością udaliśmy się na spoczynek po tak męczącym dniu, by jutro pełni zapału i sił stawić czoła pierwszemu etapowi naszej rowerowej wycieczki. 

We wtorek rano, dołączył do nas nasz opiekun duchowny, ks. Marcin Brząkała, po Mszy Świętej i nabraniu nieco śniadaniowej energii wyruszyliśmy na trasę: odcinek Starogard Gd. – Trzcińsk , gdzie ks. Mariusz Drogosz, z-ca asystenta diecezjalnego KSM, poprowadził krótką prelekcję na temat savoir-vivre’u. Potem ruszyliśmy w dalszą drogę do Szpęgawska, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie formacyjne. Po nabraniu sił duchowych i fizycznych udaliśmy się na obiad do Kolincza, gdzie odwiedził nas ks. Antoni Bączkowski, asystent diecezjalny KSM. Wspólnie odprawiliśmy nabożeństwo majowe. Swoją gościnnością i pysznym obiadem uraczyła nas Agata Borowiak wraz z rodzicami. Trzeba też przyznać, że domowa atmosfera i piękna pogoda nie sprzyjała chęci dalszego pedałowania. Kiedy już nadszedł czas, wyruszyliśmy w ostatni etap naszej dziennej wycieczki, którym był odcinek z Kolincza do Pelplina.

Trzeciego dnia rajdu po Mszy Świętej w Katedrze i pożywnym śniadaniu rozpoczęliśmy modlitwą różańcową na górze Jana Pawła II w Pelplinie. W drodze na odpoczynek w lesie, uczestnicy rajdu zmierzyli się z lekcją survivalu, która polegała na nakryciu stołu z wykorzystaniem darów lasu. Żeby zadanie nie było zbyt łatwe, należało skorzystać z zasad savoir-vivre’u. Po obiedzie w Piasecznie, gdzie zostaliśmy ugoszczeni przez ks. Proboszcza Andrzeja Ossowskiego, ks. Wikariusza Jacka Karwasza i tamtejszy oddział KSM, odbyło się drugie już spotkanie formacyjne. Po nim udaliśmy się w dalszą drogę na nocleg do Gniewu, gdzie czekała na nas pyszna kolacja przygotowana przez panie z Akcji Katolickiej, istniejącej przy parafii. Na zakończenie dnia wszyscy uczestnicy rajdu wzięli udział w wieczornych podchodach, które miały na celu zapoznanie młodzieży z chociaż kilkoma zabytkami historycznego miasta Gniew.

Czwartego dnia, z samego rana, udaliśmy się na Mszę Świętą, aby uczcić święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Po Eucharystii ks. Proboszcz Zbigniew Rutkowski podzielił się z nami historią, zarówno miasta, jak i kościoła parafialnego. Po śniadaniu, pogoda nam dopisała, więc pełni sił wyruszyliśmy w ostatni już etap rajdu, który wiódł z Gniewu do Tczewa, a trasa prowadziła wzdłuż Wisły. Mieliśmy okazję przejechać nad starorzeczem, a następnie Mostem Lisewskim. Triumfalnie wjechaliśmy do Tczewa, gdzie w parafii p.w. św. Józefa czekał na nas ciepły obiad.

Na trasę wyruszyło 15 osób: dwie siostry zakonne ze Zgromadzenia św. Elżbiety, ks. Marcin Brząkała, wikariusz parafii p.w. św. Elżbiety Węgierskiej w Pinczynie, członkowie Zarządu Diecezjalnego KSM w składzie: Aleksandra Samula - prezes, Marcin Kajzer - członek delegat, Sebastian Jaworski - skarbnik, Przemysław Bednarski - sekretarz oraz Natalia Zych - z-ca sekretarza. Uczestnicy rajdu to parafianie z Tczewa, Pinczyna, Brus, Jastarni oraz Lubichowa

Jesteśmy wdzięczni wszystkim ludziom dobrej woli, którzy ofiarowali nam swój czas i podzielili się swoim sercem.