Sprawozdanie z XXIII Zjazdu Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Pelplińskiej

 W dniach 21-23 listopada w Pelplinie odbył się XXIII Zjazd Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Przez trzy dni reprezentanci oddziałów i kół debatowali nad przyszłością Stowarzyszenia.

Tegoroczny Zjazd był dla nas szczególny pod wieloma względami. Przede wszystkim z powodu zakończenia działalności przez Zarząd Diecezjalny XI kadencji, a tym samym konieczności wybrania władz Stowarzyszenia na kolejne dwa lata. Podczas odbywającego się w sobotni poranek głosowania delegaci wytypowali trzy osoby, spośród których ks. Biskup Diecezjalny mianuje nowego prezesa. Kandydatami na to stanowisko są: Piotr Kopa Ostrowski, Sebastian Jaworski oraz Paulina Kowalewska.

Przez cały czas trwania Zjazdu towarzyszyła nam także nasza patronka - bł. Karolina Kózkówna, której 100-lecie męczeńskiej śmierci obchodziliśmy w tym roku. Uczestnicy pielgrzymki do Zabawy, miejsca w którym znajduje się sanktuarium poświęcone Karolinie, podzielili się z nami swoja refleksją związaną z tym wydarzeniem. Mieliśmy też okazję obejrzeć film o bł. Karolinie: „Zaufała” stworzony przez KSM przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim, a także podziwiać umiejętności wokalne i aktorskie młodzieży z KSM-u w Subkowach, która wychwalała naszą patronkę swym śpiewem. Podczas uroczystej gali w Bibliotece Diecezjalnej nastąpiło także rozstrzygnięcie konkursu literackiego i plastycznego o bł. Karolinie. O oprawę muzyczną tego wydarzenia zadbał zespół Siewcy Miłosierdzia z Gniezna.

Powodem do radości było dla nas również wstąpienie do Stowarzyszenia wyjątkowej na tle lat minionych liczby młodych osób. Poprzez przyrzeczenie w bazylice katedralnej w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, będącą świętem patronalnym KSM-u, dołączyło do nas aż pięćdziesiąt osób.

Podczas Zjazdu mieliśmy również okazję wysłuchać wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży, na które czekamy z niecierpliwością, już teraz zachęcając wszystkich do włączenia się w organizację tego wielkiego święta młodzieży w naszej diecezji.

 

Bogna Haftka

Członek Delegat

Zarządu Diecezjalnego KSM

Diecezji Pelplińskiej

Link do galerii ze zdjęciami ze Zjazdu