Pielgrzymka do Jasnej Góry i Zabawy - oddział Wierzchucino

Dnia 18-19 kwietnia 2015 r. młodzież KSM O/Wierzchucino oraz parafianie z Wierzchucina i Białogóry wspólnie z paniami katechetkami Beatą Jank i Renatą Goyke pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze oraz do Bł. Karoliny w Zabawie.
W grupie 51.  pielgrzymów byli laureaci konkursu o bł. Karolinie. Główną nagrodą był wyjazd na pielgrzymkę do Zabawy. Bilet sponsorowany przez pana Leona Białk z Wierzchucina wręczył Karolinie Goyke z Białogóry ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna w czasie wizytacji kanonicznej 26 marca br. Młodzież KSM-u w konkursie zajęła II i III miejsce(Małgorzata Jaffke i Wiktoria Klawikowska). W pierwszy dzień pielgrzymki w sobotę odwiedziliśmy Jasną Górę. Tam uczestniczyliśmy we Mszy św. o godz. 16.45, której przewodniczył ks. Bp Antoni Długosz. Na drugi dzień wcześnie rano wyjechaliśmy do Zabawy. O godz. 9.00 odwiedziliśmy dom rodzinny bł. Karoliny w Wał – Rudzie oraz odprawiliśmy drogę krzyżową idąc przez las szlakiem męczeńskiej śmierci Bł. Karoliny -obrończyni godności kobiety i cnoty czystości. Młodzież czytała rozważania.
O godz. 10.30 uczestniczyliśmy we Mszy św. w sanktuarium Bł. Karoliny  w Zabawie, której przewodniczył ks. Tadeusz Knut. W tym kościele 18 maja 1914 r. Karolina przyjęła sakrament bierzmowania. Sarkofag z jej doczesnymi szczątkami został umieszczony pod menzą ołtarza głównego. Ucałowaliśmy relikwie bł. Karoliny oraz położyliśmy swoje różańce na jej sarkofagu by wypraszała nam potrzebne łaski . Na pamiątkę pielgrzymowania otrzymaliśmy od kustosza sanktuarium Ks. Zbigniewa Szostak, jubileuszowy krzyż przygotowany z okazji 100 – lecia męczeńskiej śmierci bł. Karoliny, w którym umieszczona została ziemia z miejsca męczeństwa oraz kawałek gałązki z gruszy bł. Karoliny, pod którą uczyła dzieci i młodzież katechizmu. Na belce poziomej miedzy ramionami Chrystusa widnieje napis MIŁOŚĆ NA ŚMIERĆ NIE UMIERA.
Pielgrzymka została  zorganizowana w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Niech bł. Karolina Kózkówna, wzór prawdziwej pobożności i czystości wstawia się w intencji naszej młodzieży. Bóg zapłać Caritasowi gimnazjalnemu z Wierzchucina oraz parafianom za dofinansowanie wyjazdu naszej młodzieży do bł. Karoliny.


Ks.Tadeusz Knut


Więcej zdjęć: link.