Rekolekcje w Dziemianach 2015

    Od 29 czerwca do 7 lipca w urokliwej kaszubskiej miejscowości Dziemiany odbywały się coroczne letnie rekolekcje Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Pelplińskiej. W tym roku hasło przewodnie tych dni brzmiało: Do wyprostowania są drogi kręte, człowieku czytaj Pismo Święte. Przeżywaliśmy je w gronie 41 osób z 15 oddziałów i kół.
    Każdego dnia pochylaliśmy się nad jedną z przypowieści: o siewcy, dzieciach na rynku, faryzeuszu i celniku, synu marnotrawnym, miłosiernym samarytaninie, pszenicy i kąkolu, ziarnku gorczycy. Dzięki nim lepiej zrozumieliśmy jak ważna jest otwartość na Słowo Boże, czym jest prawda, sprawiedliwość, przebaczenie i miłosierdzie.
    Dni rekolekcji były do siebie podobne. Rozpoczynaliśmy je krótką rozgrzewką. Następnie wspólnie śpiewaliśmy jutrznię, którą w sobotę zastąpiliśmy Godzinkami. Przedpołudnie spędzaliśmy pracując w swoich zastępach nad przypadającą na dany dzień przypowieścią. Gdy wybijało południe zbieraliśmy się na szkole śpiewu, którą rozpoczynaliśmy od modlitwy Anioł Pański. Potem trochę czasu wolnego na zrobienie zakupów lub poobiednią drzemkę i o godzinie piętnastej wspólnie odmawialiśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po której czekały na nas różnorakie atrakcje tj.: zabawy integracyjne, planszówki, turniej piłki siatkowej, projekcja filmu Spotkanie, marsz na orientację, ognisko czy tzw. potupajka. Każdego dnia czekał nas również pogodny wieczór, podczas którego prezentowaliśmy dzieła naszych zastępów w postaci scenek, plakatów, piosenek, a który rozpoczynaliśmy zawsze od litanii do bł. Karoliny Kózkówny - patronki naszego Stowarzyszenia. Pogodny wieczór stanowił wyzwanie także dla naszego rekolekcjonisty, ks. Wiesława Szucy, którego uczestnicy zasypywali pytaniami dotyczącymi nauki Kościoła. Wyjątkowym dniem był piątek gdy udaliśmy się na pielgrzymkę do Wiela, gdzie wzięliśmy udział w drodze krzyżowej na tamtejszej kalwarii.
    Tydzień spędzony w Dziemianach był pięknym czasem wzmacniania więzi z Bogiem i innymi członkami Stowarzyszenia, pełnym modlitwy i refleksji, ale również śmiechu, zabawy i śpiewu. Dziękujemy serdecznie wszystkim, dzięki którym te rekolekcje mogły się odbyć, a także tym, którzy wzięli w nich udział. Do zobaczenia na kolejnych!


Bogna Haftka
skarbnik Zarządu Diecezjalnego
KSM DP

Zdjęcia do pobrania.