Obchody XXV-lecia KSM w Krakowie

Konferencja Episkopatu Polski wydała dnia 10 X 1990 r. dekret powołujący do życia KSM jako organizację ogólnopolską i nadała jej osobowość prawną kościelną. Tego dnia odrodził się oficjalnie KSM. Tego dnia wszyscy, którzy nie zapomnieli o wartościach, jakie ukształtował w nich KSM, którzy potem w czasie wojny i w okresie komunistycznego reżimu bronili ich wytrwale, mogli w końcu znów krzyknąć GOTÓW!
Dnia 10 X 2015 roku w Krakowie Prezydium KSM wraz z Zarządem Diecezjalnym KSM Archidiecezji Krakowskiej przygotowali obchody XXV-lecia reaktywowania KSM. Wydarzenia te rozpoczęła Msza święta w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, której przewodził metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Wśród zebranych byli również: bp Henryk Tomasik (przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski), bp Władysław Bobowski oraz ks. Antoni Sołtysik (pierwszy asystent generalny KSM po reaktywowaniu). We Mszy św. wzięła udział bardzo liczna grupa księży asystentów, reprezentanci dawnych i obecnych Zarządów Diecezjalnych oraz wiele osób zaangażowanych w działalność KSM. Ks. Kardynał Dziwisz wyraził zadowolenie z tego spotkania, podziękował wszystkim KSM-owiczom za zaangażowanie i wyraził nadzieję na kolejne spotkanie podczas ŚDM 2016 w Krakowie.
Po Mszy św. uczestnicy udali się na wspólny posiłek, po którym część z nich wzięła udział w "Grze miejskiej śladami JPII", a delegacje z diecezji i seniorzy KSM udali się na rozpoczęcie Uroczystej Gali w auli św. Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Jako pierwszy zabrał głos bp. Henryk Tomasik. Następnie wykład o KSM po i przedwojennym wygłosił ks. prof. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz. Przypomniał on historię powstania i rozwoju KSM oraz podkreślił, że choć KSM organizacyjnie przestał istnieć w lutym 1953, to nadal istniał on w świadomości wielu ludzi, którzy tylko czekali na odpowiednią chwilę, by zacząć znów działać. Następnie został odczytany list prezydenta Polski Andrzeja Dudy w związku z XXV-leciem KSM. Prezydent Duda napisał m.in.: "Pragnę złożyć wyrazy uznania i podziękowanie za całe wielkie dobro, jakie stowarzyszenie wniosło w nurt polskiego życia społecznego podczas minionego ćwierćwiecza. Młodzieńcza energia i entuzjazm, w połączeniu z solidną formacją duchową i intelektualną, zawsze były szczególną wartością dla obywatelskiej wspólnoty". Po odczytaniu listu kilka bardzo krzepiących i mobilizujących do walki o wolność, walki o ludzkie życie i walki o dobro społeczeństwa powiedział europoseł Marek Jurek. Następnie kolejno wypowiadali się dr inż. Antoni Zięba, pani Urszula Furtak jako reprezentantka Akcji Katolickiej oraz bp Władysław Bobowski, który opowiedział o tym jakie zdarzenia poprzedziły i bezpośrednio się przyczyniły do odrodzenia organizacyjnego KSM w 1990 roku. Następnie o zebranie głosu został poproszony ks. prałat Antoni Sołtysik. Po bardzo długich i serdecznych oklaskach, ksiądz wspomniał wydarzenia związane z odrodzeniem się KSM. Wspomniał również o represjach, jakie spotkały powojennych KSM-owiczów oraz zachęcił do lektury książki "Dla niepodległej. Żołnierze wyklęci 1944-1963". Warto zauważyć, że do grona tych żołnierzy można zaliczyć również KSM-owiczów, którzy oddali swoje życie za przynależność do KSM. Następnie o trudnościach z jakimi zmierzył się KSM powojenny opowiedział pan Kazimierz Hachlica - jeden z najstarszych obecnie żyjących seniorów KSM. Po tych wielu słowach dotyczących historii KSM, głos zabrały małżeństwa KSM-owe. Państwo Renata i Ludwik Hasiukowie oraz państwo Hanna i Janusz Leśniakowie, powiedzieli jak wiele zawdzięczają wspólnocie KSM i kapłanom ją prowadzącym, a szczególnie ks. prałatowi Sołtysikowi. Zachęcili młodzież do wspólnego rozwoju w naszym stowarzyszeniu, jak również w innych wspólnotach po zakończeniu działalności w KSM. Uczestnicy obrad mieli okazję zobaczyć jeden z powojennych sztandarów, który odegrał również swoją rolę w reaktywacji KSM. Na koniec gali reprezentanci Zarządów Diecezjalnych zostali obdarowani pamiątkami jubileuszu XXV-lecia KSM oraz wcześniej wspomnianymi książkami o żołnierzach wyklętych.
Po gali uczestnicy mogli odwiedzić Centrum myśli Jana Pawła II w Krakowie. Część z nich później udała się na bal KSM na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Bal stał się doskonałą okazją do zacieśnienia starych znajomości, nawiązania nowych i świętowania tego wielkiego dnia oraz wspominania tego, co jest tak wspaniałe w KSM - doświadczenia wspólnoty ludzi wierzących i czynnie realizujących tę wiarę.
Naszą diecezję reprezentowali: ks. Antoni Bączkowski - asystent KSM DP, zaangażowany w działalność KSM od początku jego istnienia w diecezji, ks. Piotr Lipkowski – zastępca asystenta KSM DP, Iwona Kosiedowska – wieloletni członek i prezes ZD, Aleksandra Samula – miniony prezes ZD, członek komisji rewizyjnej, Piotr Kopa Ostrowski – prezes ZD, Bogna Haftka - skarbnik ZD, Sebastian Jaworski – członek delegat ZD oraz Adam Chyła i Szymon Fedde - członkowie koła kleryckiego KSM przy WSD Pelplin.
Dziękujemy wszystkim za wkład w 25 lat działalności KSM i życzymy kolejnych owocnych 25 lat.

Sebastian Jaworski
członek delegat ZD KSM DP


Więcej zdjęć można zobaczyć w galerii.