Rekolekcje Zimowe 2016 - sprawozdanie

„Nie bądź mierny, lecz miłosierny”.

Od dwunastego do szesnastego lutego 2016 roku odbywały się zimowe rekolekcje Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Pelplińskiej, już po raz trzeci w naszej historii w gościnnym Wierzchucinie. Przez ten czas sześćdziesiąt dziewięć osób z piętnastu oddziałów w nawiązaniu do trwającego w Kościele Roku Miłosierdzia wspólnie rozważało hasło: „Nie bądź mierny, lecz miłosierny”. Te dni formacyjne koordynował przedstawiciele Zarządu Diecezjalnego KSM i ich liderzy wraz z Siostrami Franciszkankami z Orlika, s. Józefą i Rozalią oraz diecezjalnym asystentem ks. Antonim Bączkowskim.

Każdy dzień rekolekcji rozpoczynaliśmy modlitwą brewiarzową. Później miały miejsce spotkania w zastępach, na których pracowaliśmy kolejno nad tematem miłosierdzia w kontekście duszy, ciała i wspólnoty, szczególnie skupiając się na pełnieniu uczynków miłosierdzia. O godzinie dwunastej zbieraliśmy się, by wspólnie odmówić modlitwę Anioł Pański. Popołudniu uczestnicy mieli czas na odpoczynek i integrację, po czym odmawialiśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Pierwszego dnia wysłuchaliśmy też świadectwa KSM-owiczki Anny Musiał na temat jej pracy misyjnej w Ugandzie. Drugiego dnia o tej porze miały miejsce zabawy integracyjne, a trzeciego wybraliśmy siędo ośrodka rekolekcyjnego w Białogórze. Korzystając z faktu, że ta miejscowość położona jest nad morzem udaliśmy się również na plażę. Każdego dnia zbieraliśmy się, by wspólnie uczestniczyć w Eucharystii. Dzień kończył pogodny wieczór, podczas którego uczestnicy prezentowali wyniki prac formacyjnych m.in. przygotowane przez siebie scenki i plakaty. Ostatniego dnia wieczorem odbył się quiz, w którym zastępy sprawdzały swoją wiedzę na temat poznanych postaci słynących z pełnienia uczynków miłosierdzia. Rekolekcje zakończyliśmy wspólnotową adoracją w kościele parafialnym.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy nas wspierali i bez których rekolekcje nie mogłyby się odbyć, przede wszystkim proboszczowi parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wierzchucinie księdzu Tadeuszowi Knutowi, Panu dyrektorowi Gimnazjum im. ks. Radomskiego w Wierzchucinie Dariuszowi Laddachowi, Pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiegow Wierzchucinie Elżbiecie Pahnke, proboszczowi parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Białogórze księdzu Tomaszowi Juchniewiczowi.

Trzy dni duchowych rozważań na temat miłosierdzia dodatkowo przygotowujących na obchody zmartwychwstania Chrystusa były czasem wzmocnienia wiary i więzi między członkami naszego Stowarzyszenia. Wynieśliśmy z nich nową wiedzę
i pomysły, wzmocniliśmy się wewnętrznie. Wspólne modlitwy, śpiewy i praca formacyjna zapewniły wszystkim niezapomniane wrażenia.

Kinga Bartoszewska
Lider Diecezjalny KSM DP

Więcej zdjęć tutaj.