Rekolekcje zimowe w Garczegorzu

W dniach od 9 do 13 lutego 2019 r. w Garczegorzu odbyły się rekolekcje zimowe Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Pelplińskiej pod hasłem: “Ty druha we mnie masz”. Wzięło w nich udział 60 osób.

W sobotę do późnego popołudnia kadra wyglądała uczestników. Po przyjeździe wszystkich przez odśpiewanie hymnu KSM i powitanie wszystkich przybyłych Zarząd Diecezjalny i  wspomagających ich liderów rozpoczęliśmy rekolekcje. Ważnym punktem było nabożeństwo pokutne, podczas którego wszyscy mogliśmy skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Po nim nadszedł czas na podział na zastępy, w których odmówiliśmy modlitwy wieczorne.

Każdego dnia rekolekcji mogliśmy cieszyć się wspólnymi posiłkami i modlitwami, pracą w zastępach i wspólnie przeżywać Mszą Świętą.

W niedzielę rano, przed Eucharystią, skupiliśmy się na relacjach, dzięki którym możemy budować przyjaźń. Reszta dnia poświęcona była na integrację. Wszyscy dobrze się bawiliśmy oraz mieliśmy okazję bliżej się poznać dzięki grom, zabawom sportowym oraz tańcom. Wieczorem, podczas “pogodnego wieczoru”, uczestnicy zaprezentowali scenki o tym, jak budować relacje. Po wszystkich wystąpieniach przyszedł czas na niespodziankę:  kadra przedstawiła swój poradnik, jak nawiązać dobre stosunki z prowadzącymi rekolekcje. Na koniec dnia zastępy mogły porównać swoją wiedzę w zakresie wiary i znajomości Pisma Świętego podczas quizu.

Poniedziałek był dniem poświęconym przyjaźni z drugim człowiekiem. Po burzliwych dyskusjach w zastępach na uczestników czekał tak zwany “team building”, którego celem było jeszcze silniejsze zżycie się uczestników. Po wyczerpujących zadaniach zarówno fizycznych, jak i intelektualnych mogliśmy podziwiać reklamy przyjaźni stworzone przez wszystkie zastępy. Dzień zakończyliśmy wspólnym karaoke.

Wtorkową pracę w zastępach poświęciliśmy rozważaniom na temat przyjaźni z Bogiem. Na koniec każdy z nas napisał osobisty list do Boga, naszego przyjaciela. Po obiedzie kadra przez grę “Sąsiedzi”, sprawdziła, jak dobrze uczestnicy znają siebie nawzajem. Wieczorem odbyła się tradycyjna potupajka. Po wspólnej zabawie i tańcach udaliśmy się do kościoła na adorację Najświętszego Sakramentu.

W środę przyszedł czas na zakończenie rekolekcji. Po wysprzątaniu szkoły zebraliśmy się na uroczystym zakończeniu. Odśpiewaliśmy hymn Stowarzyszenia i podziękowaliśmy wszystkim, dzięki którym nasze spotkanie mogło się odbyć. Po błogosławieństwie, udzielonym nam przez ks. Piotra Lipkowskiego udaliśmy się z powrotem do naszych domów.

W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, dzięki którym rekolekcje mogły się odbyć, a zwłaszcza ks. proboszczowi Czesławowi Kuberze, dyrektor szkoły, w której gościliśmy, p. Alicji Guźniczak, wszystkim pracownikom tej placówki i wszystkim darczyńcom, którzy nas wspomogli.

 

Agnieszka Dzięgielewska

Lider Diecezjalny KSM DP

Link do galerii zdjęć